Haberler

22 Şubat 2016

Modern Afganistan’ın Kurucusu Ahmet Şah Baba Anıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından 269 yıl önce modern Afganistan’ın temellerini atan Ahmet Şah Baba Kabil’de düzenlenen törenle anıldı.

Afganistan’da tesis edilen iç barışın güçlendirilmesi, çok milletli yapı içinde var olan kültürel değer ve zenginliklerin gelecek nesillere yansıtılması, yakın tarihte yaşayarak ülkeye hizmet etmiş kişilerin yad edilmesi ve bu arada da Türkiye-Afganistan ilişkilerinin ortak yönünün vurgulanması amacıyla TİKA tarafından her ay Afganistan’da sosyal-kültürel programlar düzenleniyor.

Bu kapsamda bundan tam 269 yıl önce Afganistan’da dağınık halde yaşayan kabileleri bir araya toplayarak Halk Meclisi’nin (Loya Jirga) ve modern Afganistan’ın temellerini atan Ahmet Şah (Abdali) Dürrani TİKA tarafından Kabilde düzenlenen ve çok sayıda seçkin konuğun katıldığı programda anıldı.

Anma programına; Afganistan Bakanlar Kurulu kadın Bakanlarından Selamet Azimi, Afganistan Parlamentosundan Muhammet Yusuf Sabır, Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Raşit Dostum’un Siyasi İşler Müşaviri Yunus Tuğra, Afganistan’da görevli Türk subayları ve çok sayıda üst düzey yetkili ile yazar katıldı.

Selamlama konuşmasını Peştu dilinde yapan TİKA Kabil Koordinatörü Süleyman Şahin; her ay düzenledikleri kültürel programlar ile geçmişteki hizmetleri ve müelliflerini hayırla yad ettiklerini, Afganistanlı aydınları biraraya getirdiklerini belirterek, daha sonraki anma programları ile ilgili bilgi verdi.

Afganistan Milletvekili Yusuf Sabır ise her kesime hitap eden ve bütün toplumu kucaklayan kültürel programlardan dolayı TİKA’ya teşekkür ederek, Ahmet Şah Baba’nın siyasi kişiliği hakkında bilgi verdi ve halen müessese olarak devam eden Loya Jırga’dan ( Büyük Halk Meclisi) bahsetti.

Toplantıda söz alan tarihçi Albay Ali Koyunoğlu Ahmet Şah Baba’nın bir gönül adamı olduğunu ve halkı tarafından çok sevildiğini ifade etti.

Afganistan İlim Akademisi Genel Danışmanı Üstad Habibullah Refi yaptığı açıklamada, Ahmet Şah Baba’nın dağınık halde bulunan kabileleri bir araya getirdiğini, farklı dil ve etnik yapıya saygı duyduğunu,  Afganistan ismi ile kurulan devlette Halk Meclisi, Maliye, Sağlık ve diğer kamu kuruluşlarının temelini attığını, dönemin Osmanlı İmparatorunu Halife olarak tanıyıp adına hutbe okuttuğunu ve Osmanlı İmparatorluğu ile her alanda iyi ilişkiler kurmaya çalıştığını belirtti.

Sonraki Haber

Kuzey Irak'taki Sığınmacılar İçin Koyun Yetiştiriciliği Projesi Başlatıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, Irak'ın Erbil kentindeki köylerde yaşayan Musul’dan gelen sığınmacılar için Koyun Yetiştiriciliği Projesi başlatıldı. TİKA, Kuzey Irak’ta terör mağduru insanlara yönelik gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Bu kapsamda...