Haberler

05 Mart 2018

Mezar ı Şerif’te Pamir 707 Bölge Genel Komutanlığı’nın Konferans Salonu Hizmete Açıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Afganistan İçişleri Bakanlığına bağlı, Mezar-ı Şerif İli Pamir 707 Bölge Genel Komutanlığı’nın Operasyon ve Planlama Biriminin konferans salonu ve idareci odasının tüm tadilatı ve donanımı yaptırılarak hizmete açıldı. 

TİKA tarafından gerçekleştirilen projenin açılış törenine, T.C Mezar-ı Şerif Başkonsolosu Şevki Seçkin Alpay, Mezar-ı Şerif İli Pamir 707 Bölge Genel Komutanı General Babe Can, Mezar-ı Şerif TİKA Koordinatörü Zeki Bulduk, Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı Afganistan Din Hizmetleri Ateşesi Abdulcelil Alpkıray ve  güvenlik güçleri katıldı.

Program Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı Afganistan Din Hizmetleri Ateşesinin  Kuran-ı Kerim tilaveti ile başladı. Türkiye ve Afganistan’ın Milli Marşları okundu. Törenin açılış konuşmasını yapan, General Babe Can, ilk olarak Pamir 707 Bölge Genel Komutanlığının Afganistan kuzey bölgesinde güvenlik sorumluluk alanı hakında kısa bilgi verdi. General Babe Can, Türkiye’nin Afganistan’a  birçok alanda  özellikle 2001 yılından sonra  daha artarak emniyet personelinin eğitilmesi konusunda büyük destekte buluduğunu ifade etti. 

General Babe Can, Afgan kadın polislerinin eğitilmesi konusunda ilk ülke Türkiye olduğunu, yüzlerce Afgan kadın polisi Türkiye’de nizami eğitim alarak ülkede hizmet yapmakta olduğunun  da altını çizdi. General Babe Can, Türkiye’nin Afgan halkına eğitim konusunda da kolaylıklar sağlamış olduğunu  ve Afgan-Türk okullarının Türkiye maarifine devredilmesinden dolayı mutluluk duyduğunu ifade etti. Can, Bölge Genel Komutanlığının, Operasyon ve Planlama Birimi binasına konferans salonu ve idareci odasının yenilenmesinin TİKA desteği ile yapıldığından dolayı Afganistan İçişleri Bakanlığı adına  teşekkürlerini sundu.

T.C Mezar-ı Şerif Başkonsolosu Şevki Seçkin Alpay ise ilk olarak Afganistan’da son dönemde meydana gelen terör saldırılarında hayatını kaybeden Afgan vatandaşları için başsağlığı diledi. Alpay, Türkiye ile Afganistan’ın iki kardeş ve dost ülke olarak en zor dönemlerde birbirlerinin  yanında olduğunu söyledi. 

Başkonsolos Alpay, Türkiye’nin Afganistan’nın kalkınması için her alanda desteklerinin devam edeceğini vurguladı.  Mezar-ı Şerif TİKA Program Koordinatörü Zeki Bulduk, yapılan yenileme çalışması ile emniyet personelinin eğitim şartlarının geliştirildiğini söyledi.  Konuşmalar sonrası tüm katılımcıların katıldığı kurdele kesiminin ardından salon ve idare gezildi.

Sonraki Haber

Myanmar’da Magyikwin Köyü’nde Yapımı Tamamlanan Köprü ve Yol Hizmete Açıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Myanmar’da Bago Bölgesi Magyikwin köyünde yapımı tamamlanan köprü ve yol projesi hizmete açıldı.  TİKA, Myanmar’da gerçekleştirdiği projelere yenilerini eklemeye devam ediyor. Bölgede yaşayan halkın ana yola ulaşımını...