Haberler

09 Eylül 2017

Mevlevî Müziği ve Semâ Ayini TİKA’nın Desteği ile Tuva'da İlk Kez Sahnelendi

Rusya Federasyonu Tuva Cumhuriyeti'nin başkenti Kızıl'da düzenlenen II. Uluslararası "Khöömei in the Centre of Asia" müzik festivaline TİKA’nın desteği ile katılan Meshk Ensemble’nın Türk Klasik Müziği icrası ve Semâ Ayini dinleyicilerden büyük ilgi gördü.

Tuva Cumhuriyeti'nin başkenti Kızıl'da düzenlenen II. Uluslararası "Khöömei in the Centre of Asia" müzik festivaline Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı’nın (TİKA) desteği ile Türkiye’den ilk kez katılım sağlandı. Tuva Geleneksel Kültür ve Zanaatlar Geliştirme Merkezi ile Tuva Cumhuriyeti Hoomey Sanatçıları Birliği tarafından organize edilen festival 14 ülkeden 200’den fazla sanatçının katılımı ile gerçekleştirildi.

Dünyada gırtlak müziği (throat singing), yerel dilde “khöömeei”, Türkçede ise kaylama olarak bilinen ses tekniğinin en yetkin şekilde kullanıldığı bölge olarak bilinen Tuva’da düzenlenen festival, dünyanın her yanındaki khöömeei sanatçılarını bir araya getirdiği gibi farklı müzik türlerini de birbiri ile buluşturuyor.

Kültür Bakanlığı sanatçısı, müzikolog Dr. Timuçin Çevikoğlu, festival ile ilgili şunları söyledi: “Meshk Ensemble olarak festivalde Türk Klasik Müziği’nin en önemli kısmını oluşturan Mevlevi Müziği eşliğinde Semâ’ sergiledik. Bu programlar sayesinde Türk Klasik Müziği Tuva Cumhuriyeti’nde ilk kez sahnelenmiş oldu. Hem Tuva halkının hem de festivale katılan diğer sanatçıların programa ilgisi büyüktü. Türk Klasik Müziği’nin en eski eserlerini geleneksel yapısını koruyarak sergileme imkanı bulduğumuz bu programa katılmamıza destek sağlayan TİKA’ya teşekkür ediyoruz.”

Meşk Topluluğu (Meshk Ensemble)

1998'den beri Kültür Bakanlığı Sanatçısı, müzikolog Dr. Timuçin Çevikoğlu'nun yönetmenliğinde çalışmalarını sürdüren grup, 2010 yılında "Meşk" adını almıştır. Grup, Klâsik Türk Müziği ve Türk Tasavvuf Müziğine ilgi uyandırmayı ve ilgi duyanlar için bir paylaşım mecrâı olmayı amaçlıyor.

Kültür Bakanlığı sanatçısı Müzikolog Dr. Timuçin Çevikoğlu’nun yönetiminde ve solistliğinde II. Uluslararası "Khöömei in the Centre of Asia Müzik Festivali"ne katılan grup, konservatuar öğretim üyeleri Burak Kaynarca (ud), Ömer Bildik (ney), Emre Soylu (rebab), Kültür Bakanlığı sanatçısı Tevfik Bilen (ney) ve müzik araştırmacısı Feridun Gündeş’ten (bendir) oluşuyor. Semâ’ grubunda ise Alper Gürkale, Tugay Güven ve Can İpek yer aldı.  

Sonraki Haber

Emine Erdoğan, Astana Çocuk Evi ve Yetimhanesini Ziyaret Etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan Türk İşbirliği ve Koordinasyon Başkanlığı (TİKA) koordinasyonu ile Kazakistan’ın Başkenti Astana’da bulunan kamuya bağlı Devlet Çocuk Evi’ne okul malzemesi teslim törenine katıldı.  Kazakistan’da birçok alanda önemli projeleri hayata...