Haberler

09 Ocak 2015

Mesnevi’nin Lehçe’ye Çevirisinin İlk Cildi Tanıtıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı, Türkiye Varşova Büyükelçiliği ve Polonya Rumi Vakfı’nın işbirliğinde gerçekleştirilen Mesnevi’nin Lehçe’ye Çevirisi ve Tanıtımı projesi kapsamında Mesnevi’nin Leh dilinde yayımlanacak olan 1 cildinin tanıtımı ve Şeb-İ Arus Anma Töreni Varşova’da Asya-Pasifik Müzesi’nde gerçekleştirildi.

Rumi Vakfı, TİKA’nın katkılarıyla Lehçe’ye çevirdiği Mesnevi’nin ilk cildinin tanıtımını Vuslat’ın 741. Yıldönümü Anma Töreni ile birlikte gerçekleştirdi. Törene Türkiye Varşova Büyükelçisi  Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, Türkiye Varşova Büyükelçiliği yetkilileri ve 200’ü aşkın kişi katıldı.

Hz. Mevlana’nın 741. Vuslat Yıldönümünde gerçekleştirilen etkinlikte Polonya Rumî Vakfı Başkanı Andrzej Saramowicz, Mesnevi’nin Lehçe’ye Çevirisi ve Tanıtımının önemine değindi. Polonya Rumî Vakfı Başkanı Andrzej Saramowicz, söz konusu projenin gerçekleşmesi için başından bu yana çaba gösteren ve etkinliğe katılan Türkiye Varşova Büyükelçisi Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan’a ve TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam’a teşekkür etti.  Polonya Rumî Vakfı Başkanı Andrzej Saramowicz, TİKA’nın katkıları sayesinde Mesnevi’nin ve Hz Mevlana’nın tanınmasına dönük çalışmalarının Polonya’nın başkenti Varşova ile sınırlı kalmayacağını Polonya’nın diğer şehirlerinde de benzer programların yıl boyunca tekrar edileceğini ifade etti.

Anma töreni Mesnevi’nin Lehçe’ye tercüme edilen ilk cildinden bazı beyitlerin okunması ve müzik dinletisi ile tamamlandı. Söz konusu projede Hz. Mevlana’nın en önemli eseri olan Mesnevi’nin tercümesi Farsça orijinal metin temel alınarak 6 cilt halinde yayınlanacak. Proje, son yıllarda Avrupa ve Batı toplumlarında yükselmeye başlayan ‘İslamofobi’ ile mücadeleye ve İslam karşıtı önyargıların ortadan kaldırılmasına yönelik çalışmalara büyük katkı sağlayacak.

Sonraki Haber

Özbekistan’da Andican Devlet Tıp Enstitüsü’ne Kardiyolojik Ultrason Cihazı Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Özbekistan’ın doğusunda bulunan Andican Devlet Tıp Enstitüsü Kardiyoloji Bölümü’ne 1 adet ultrason cihazı desteğinde bulunuldu. Özbekistan’da özellikle sağlık alanında önemli projelere imza atan TİKA, gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam...