Haberler

12 Kasım 2016

Meksika’da 15 Temmuz Demokrasi Günü Kütüphanesi Kuruldu

Meksika Milli Eğitim Bakanlığı ile Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) arasında gerçekleştirilen işbirliği kapsamında Meksika’nın başkenti Meksiko’da faaliyet gösteren 305 Nolu Emilio Rosenblueth Ortaokuluna TİKA tarafından kurulan ve 15 Temmuz Demokrasi Günü adı verilen kütüphane düzenlenen törenle hizmete açıldı.

25 Ağustos 1986 yılında kurulmuş olan okulun ismi ünlü Meksikalı Deprem Bilimci Emilio Rosenblueth Deutsch’den geliyor. Okul Meksiko’ya bağlı Xochimilco Belediye sınırları içerisinde bulunan Potrero San Bernardino’da bulunuyor. Okul, çevresindeki 94 mahalleden gelen gelir durumu yeterli olmayan ailelere mensup toplam 730 öğrenciye eğitim imkanı sunuyor.

15 Temmuz Demokrasi Günü Kütüphanesinin açılış töreni Türkiye Cumhuriyeti Meksiko Büyükelçisi Mustafa Oğuz Demiralp, Meksika Milli Eğitim Bakanlığı Fiziksel Eğitim Altyapı Ulusal Enstitüsü Genel Müdürü Luis Fernando Dominguez Martin Del Campo, Okul Müdürü Antonio Mendoza Castanon, TİKA Meksika Program Koordinatörü Muhammed Ünal, okul öğrencileri ve öğretmenlerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Açılış töreninde konuşan Türkiye Cumhuriyeti Meksiko Büyükelçisi Mustafa Oğuz Demiralp, okulların ülkelerin geleceğini yansıttığını ve öğrencilerin yüzlerine baktığında Meksika’nın güzel geleceğini gördüğünü ifade etti. Demiralp, “Meksika ve Türkiye’nin mesafe olarak birbirlerine uzak olmasına rağmen paylaştıkları birçok ortak yönü var. Her iki ülkenin de demokrasi ile yönetiliyor. Birkaç ay önce Türkiye’de yaşanan demokrasi karşıtı girişime Türk Milletinin izin vermedi. Bugün açılışını yaptığımız kütüphanenin ismi Türkiye için dönüm noktası olan 15 Temmuz tarihini ve sahip çıktığı demokrasiyi ifade ediyor. Kütüphanenin anlamı aydınlık. Türkiye olarak Meksika’nın güzel geleceğine bu okul aracılığı ile yapılmış olan anlamlı katkıdan dolayı çok memnunum.” dedi. Konuşmasını ‘Çok Yaşa Meksika (Viva Mexico)’ diyerek tamamladı.

Meksika Milli Eğitim Bakanlığı Fiziksel Eğitim Altyapı Ulusal Enstitüsü Genel Müdürü Luis Fernando Dominguez Martin Del Campo ise Türkiye Devleti tarafından kurulan kütüphane aracılığı ile Meksika’nın geleceğine yapılan anlamlı destekten dolayı Türk Halkına minnettar olduklarını belirtti. Önümüzdeki yıllarda TİKA ile eğitim alanında yapılacak projelere devam etmek istedikleri ifade ederek sözlerini tamamladı.

TİKA’nın destekleri ile kurulan 15 Temmuz Demokrasi Günü Kütüphanesi bünyesinde çok sayıda güncel kitabın yanı sıra, öğrencilerin araştırmalarında kullanabilecekleri bilgisayar, projeksiyon cihazı ve perdesi gibi modern ekipmanlar da hizmete sunuldu.

 

Sonraki Haber

Özbekistan Doğum ve Jinekoloji Hizmet İçi Eğitim ve Uygulama Merkezinde Tıp Eğitimi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) ve T.C. Sağlık Bakanlığı işbirliğinde; Özbekistan Sağlık Bakanlığı Cumhuriyet Doğum ve Jinekoloji Bilimsel Uygulama Kliniği bünyesinde çalışan Hizmet İçi Eğitim ve Uygulama Merkezinde, anne ve çocuk sağlığı alanında görev...