Haberler

23 Ocak 2018

Marawi’de Kurulan Merkez Mutfak Hizmete Girdi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Marawi’nin merkezinde bulunan Camp Bagong Amai Pakpak İlkokulu’na Merkez Mutfak kurulumu sağlandı.

TİKA tarafından Marawi’nin merkezinde bulunan Camp Bagong Amai Pakpak İlkokulu’nda kurulan merkez mutfak tamamlandı ve hizmete girdi. Marawi’deki 14 okulda eğitim gören 2.500 çocuğa 110 gün boyunca besleyici nitelikte, sıcak öğle yemeği dağıtımına geçtiğimiz ay başlanmıştı. Yeni inşa edilen mutfağın hizmete girmesiyle proje, 5.000 öğrenciye sağlıklı ve besleyici öğlen yemeği verilmesini kapsayan, şehrin çatışma ve iç savaş sonrası rehabilitasyon sürecinde hayata geçirilen en büyük beslenme projelerinden biri haline geldi.

Marawi’de son dönemde yaşanan hava saldırıları ve şiddetli silahlı çatışmalar sonrası yerel halk evlerini terk etmek zorunda kalmıştı. Filipinler Silahlı Kuvvetleri tarafından şehirde güvenliğin tekrar sağlandığının açıklanmasıyla birlikte Marawililer yavaş yavaş yurtlarına geri dönmeye başladı. Bununla birlikte bölgede tarımsal üretim durma noktasına geldiğinden insanlar yeterli beslenme şartlarından yoksun bulunuyor. Özellikle gelişme çağındaki çocukların bu yaşlarda yetersiz beslenmesi ciddi sağlık problemlerine ve fiziki-zihinsel gelişimin tamamlanamamasına yol açıyor.

TİKA tarafından hayata geçirilen ve her gün 5.000 çocuğa besin değeri yüksek öğle yemeği dağıtılmasını sağlayacak beslenme projesi kapsamında çocukların temel besin maddelerine erişiminin sağlanması, kriz sonrası yitirilen dengeli beslenme koşullarının yeniden tesis edilmesi, okul çağındaki çocukların yetersiz beslenmeye bağlı sağlık sorunlarının önlenmesi ve yerlerinden edilmiş çocukların eğitim hayatına geri dönmelerinin teşvik edilmesi amaçlanıyor.

İnşa edilen merkez mutfağın açılış törenine başta Eğitim Bakanlığı, Marawi Belediye Başkanlığı, Filipinler Silahlı Kuvvetleri, Gawad Kalinga Yardım Kuruluşu ve Ateneo Üniversitesi yetkilileri olmak üzere pek çok resmi ve sivil kuruluştan temsilciler katıldı. Okul Müdüresi Sarah Basir Bantuas, TİKA, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlığı ve projede emeği geçenlere teşekkürlerini sunarken şehrin toparlanma sürecinde bölgenin geleceği olan çocuklara yönelik böyle bir yardımın çok önemli olduğunu belirtti. Ayrıca Marawi Afet ve Risk Yönetimi Başkanı Cabs Ali Pacasum bu projenin Marawililere umut kaynağı olduğunu, bölge insanının hakettikleri yaşam standartlarına ve mutlu bir hayata kavuşabileceklerini gösterdiğini söyledi.

Sonraki Haber

TİKA’dan Romanya’da 23 Okula 23 Türkçe Sınıfı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), “Dobruca’da Her Okula Türkçe Sınıfı” projesi kapsamında Romanya’da yaşayan soydaşlarımızın daha modern koşullarda dil ve din eğitimi almalarını sağlamak amacıyla Köstence il merkezi ve ilçelerinde bulunan ilk ve...