Haberler

02 Nisan 2021

Manas–Altay Dağlarının Kaplanı adlı Roman TİKA Desteğiyle Kırgızistan’ da Tanıtıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) ve Dünya Söz Akademisi Derneği işbirliğinde Prof. Dr. Hayrettin İvgin’in kaleme aldığı “Manas–Altay Dağlarının Kaplanı” adlı eser Kırgızistan’da tanıtıldı.

Dünya Söz Akademisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Hayrettin İvgin’in Manas Destanı’ndan esinlenerek yazdığı “Manas – Altay Dağlarının Kaplanı” adlı romanın tanıtımı Bişkek ve Karakol şehirlerindeki üç etkinlikle tanıtıldı.

Manas ve Cengiz Aytmatov Milli Akademisi’nde “Hayrettin İvgin-Manas Altay Dağlarının Kaplanı (Mitolojik Destan Roman) Tanıtım Bilimsel Toplantısı” yapıldı. Toplantıya Kırgızistan Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Arslan Koçiyev, Kırgızistan Başbakanlık Başdanışmanı Kanıbek Osmonbekov, Türksoy Genel Sekreteri Prof. Dr. Dusen Kaseinov, Manas ve Cengiz Aytmatov Akademisi Başkanı Prof. Dr. Topçubek Turgunaliyev ile Dünya Söz Akademisi Derneği Üyeleri Şair-Yazar E. Vali Ayhan Nasuhbeyoğlu, Hacı Bektaş Veli Kültür Derneği Başkanı Mustafa Özcivan ve Kırgızistan’ın önde gelen şair ve yazarları katıldı.

Başdanışman Koçiyev yaptığı konuşmada, romanın Kırgızca yayımlanmasını çok önemsediklerini, yazar Prof. Dr. Hayrettin İvgin’i kutladıklarını, Manas’ın oğlu Semetey’in de böyle bir roman biçiminde Hayrettin İvgin’in kaleme almasını beklediklerini dile getirdi.

TÜRKSOY Genel Sekreteri Prof. Dusen Kaseinov da konuşmasında, Manas’ın öneminden ve Hayrettin İvgin’den söz ederek romanın Ankara’daki tanıtımının Kırgızistan ve Kazakistan Büyükelçilerinin katılımı ve bilim adamlarının geniş değerlendirmeleriyle yapıldığını anlattı.

Başbakanlık Başdanışmanı Osmonbekov ise, söz konusu romanının Kırgızca çevirisinin TİKA tarafından Bişkek’te yayımlanmış olmasından duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Toplantı akabinde, TÜRKSOY Genel Sekreteri Prof. Düsen Kaseinov, Hayrettin İvgin’e Manas çalışmalarından dolayı “TÜRKSOY Hizmet Ödülü Plaketi” takdim etti.

Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Rektörlük Binası Konferans Salonu’nda düzenlenen etkinliğinde ise, Üniversite Rektörü Prof. Dr. Alpaslan Ceylan, TİKA Bişkek Koordinatörü Osman Usta, TRT Avaz Kanal Koordinatörü Sedat Sağırkaya TÜRKSOY Kırgızistan Ülke Temsilcisi Kocogeldi Guliyev, Manas Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Kaliya Kulaliyeva, Kazakistan El-Farabi Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bakıtgül Kulcanova’nın yanı sıra çok sayıda akademisyen hazır bulundu.

Protokol konuşmalarının ardından kaleme alınan esere ilişkin konferans veren Prof. Dr. Hayrettin İvgin, Manas Destanı’ndan esinlenerek yazdığı “Manas – Altay Dağlarının Kaplanı” adlı romanın şimdiye kadar Azerbaycan Türkçesi ve Özbek Türkçesi olmak üzere çeşitli dillerde yayımlandığını belirtti. İvgin, Kırgızca çevirisinin basımına ve tanıtımına destek veren TİKA’ya teşekkür etti.

Eserin üçüncü tanıtım etkinliği ise, Isık-Göl Bölgesi Karakol şehrinde bulunan Kasım Tınıstanov Isık-Göl Devlet Üniversitesi’nde Üniversite yöneticileri, öğretim üyeleri ve Türkçe Öğretimi Bölümü öğrencilerinin katılımıyla yapıldı.

Toplantı sonunda Üniversite Rektörü Askarbek İmanbayev, Hayrettin İvgin’e teşekkür belgesi sundu.

 

Sonraki Haber

Libya'nın Misrata Kentindeki Türk Libya Dostluk Fizik Tedavi Merkezi Törenle Açıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından Libya’nın Misrata şehrinde kurulan Türk-Libya Dostluk Fizik Tedavi Merkezi törenle hizmete girdi. Merkezin açılış törenine Libya Sağlık Bakanı Ali ez-Zinati, Türkiye'nin Misrata Başkonsolosu Gürkan Gürmeriçliler, TİKA Libya Koordinatörü...