Haberler

18 Mart 2013

Makedonya'da Pirinç Üretimi Son Teknolojiye Uygun Hale Getirilecek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Makedonya Tarım, Ormancılık ve Su Ekonomisi Bakanlığı işbirliği ile uygulanacak Makedonya’da Pirinç Kalitesi ve Üretimini Geliştirme Projesi, Üsküp’te imzalanan işbirliği protokolü ile resmen başladı.

Basın mensuplarının büyük ilgi gösterdiği işbirliği protokolü töreninde açıklamada bulunan Makedonya Tarım, Ormancılık ve Su Ekonomisi Bakanı Dimovski, imzalanan protokolle Türkiye ile Makedonya arasında tarım alanındaki işbirliğini artırmayı amaçladıklarını söyledi. Ülkede pirinç üretimi ve kalitesini artırmak için TİKA ile anlaştıklarını belirten Makedonya Tarım, Ormancılık ve Su Ekonomisi Bakanı Dimovski, “Bundan sonra pirinç üreticileri, ürettikleri pirinçten daha fazla kazanacağı gibi pirincin satışı da kolaylaşacak” dedi.

Makedonya Tarım, Ormancılık ve Su Ekonomisi Bakanı Dimovski, Makedonya Başbakanı Nikola Gruevski tarafından yakından takip edilen Makedonya’da Pirinç Kalitesi ve Üretimini Geliştirme Projesi’nin, pirincin üretimi ve kalitesinin arttırılmasında Türkiye’nin TİKA aracılığıyla kendilerine teknik destek vereceğini, üreticilerin ve pirinç üretiminde çalışan uzmanların da eğitileceğini vurguladı. Makedonya Tarım, Ormancılık ve Su Ekonomisi Bakanı Dimovski, proje kapsamında Türkiye’den, Makedonya tarımına uygun pirinç tohumları getirileceğini, iki ülkenin de katılacağı idari komisyonlar kurulacağını, bu komisyonların yılda en az iki kez bir araya geleceğini kaydetti. Projeye vermiş olduğu desteklerden dolayı TİKA’ya teşekkür eden Makedonya Tarım, Ormancılık ve Su Ekonomisi Bakanı Dimovski, projenin Makedonya tarımı için çok büyük bir destek olduğunu belirtti.

TİKA tarafından hazırlanan Makedonya’da Pirinç Kalitesi ve Üretimini Geliştirme Projesi iki yıl sürecek. Bu bağlamda ülkenin pirinç üretimiyle ünlü Koçana Bölgesi’nde pirinç üretimi, ıslahı ve verimliliğinin artırılması, pirinç üretimi ve araştırmaları ile uğraşan uzman ve üreticilerin bilinçlendirilmesi sağlanacak. Proje kapsamında pirinç çeşitlerinin geliştirilmesiyle üretici gelirlerinin artırılması, pirinç üretiminde ve sanayinde modern teknolojinin kullanılmasının yaygınlaştırılması ve Makedonya’da pirinç sanayinin geliştirilmesi amaçlandı.

Proje çerçevesinde çeşitleri tanımaları ve deneme üretimleri için 4 tonu çiftçilere, 26 tonu da tohumluk üretiminde kullanılmak üzere toplam 30 ton pirinç tohumu TİKA tarafından Makedonya’ya hibe edilecek. Araştırmaları desteklemek amacıyla da yine TİKA’nın destekleri ile, Koçana Pirinç Araştırma Enstitüsü kurumsal kapasitesitesi de arttırılacak.

Türk pirinç tohum çeşitlerinden 15 çeşidin deneneceği proje sonunda, Makedon ve Türk ailelerinin kırsal yasam standardı yükselecek, sürdürülebilir ticaret gelişecek ve Makedonya ile Türkiye ekonomisine önemli katkılar sağlanacak.

Makedonya’da Pirinç Kalitesi ve Üretimini Geliştirme Projesi’nden önce TİKA’nın destekleri ile Makedonya’da uygulanan Arıcılık Projesi Birleşmiş Milletler (BM) ve BM Kalkınma Programı (UNDP) tarafından yılın en iyi projeleri arasında gösterildi.

Sonraki Haber

Türkiye ile Tunus Arasındaki Dev İşbirliğinde TİKA İmzası

Yasemin Devrimi’yle yenilenme dönemi yaşayan Tunus’a Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) desteğiyle emniyet ve belediyecilik hizmetlerinde kullanılmak üzere araç ve malzeme desteği verildi. Destek kapsamında 434 adet araç Tunus makamlarına teslim edildi. Yasemin...