Haberler

11 Ekim 2014

Makedonya'da Mustafa Kemal Atatürk İlköğretim Okulu Hizmete Açıldı

Makedonya’da nüfusunun tamamına yakınını Türklerin oluşturduğu Plasnitsa Beldesi’nde tadilatı ve donanımı Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığınca yapılan Mustafa Kemal Atatürk İlköğretim Okulu Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş tarafından hizmete açıldı.

TİKA Makedonya’da gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Bu çerçevede çeşitli temaslarda ve açılış programlarına katılmak üzere Makedonya’da bulunan Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, tadilatı ve donanımı TİKA tarafından yapılan Mustafa Kemal Atatürk İlköğretim Okulu’nun açılış törenine katıldı. Makedonya’da, Türkçe’nin resmi dil olduğu ve Türk bayrağının dalgalandığı iki belediyeden biri olan Plasnitsa’ya girişte Türk bayrakları ve “Türkiye” sloganlarıyla karşılanan Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, vatandaşları selamladı.

Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, burada yaptığı konuşmada, çarşamba gününden bugüne Makedonya’da bulunduğunu belirterek, bu süre zarfında Valandova’dan Üsküp’e, Kalkandelen’den Plasnitsa’ya ülkenin en doğusundan en batısına birçok yeri ziyaret ettiğini anlattı. Plasnitsa’da Türk bayrakları ve “Türkiye” sloganlarıyla karşılanmalarını hiçbir zaman unutmayacağını aktaran Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, “Biz sürekli sizin yanınızda, sizinle birlikte olacağız. Bugün burada çektiğimiz resimleri, nasip olursa çalışma odamda masamın üstüne ya da kütüphanemde bir yere mutlaka koyacağım ve her zaman Plasnitsa halkını hatırlayacağım” şeklinde konuştu.

Törene katılan Makedonya Eğitim Bakanı Abdülhakim Ademi de okulun tadilat ve donanımını gerçekleştiren TİKA’ya teşekkür ederek, “Eğitime yapılan yatırımlar, aslında geleceğe yapılmış yatırımlardır” ifadesini kullandı. Törene ayrıca Makedonya Ekonomi Bakanı Bekim Neziri, Makedonya Başbakan Yardımcıları Fatmir Besimi ve Musa Caferi, Devlet Bakanı Furkan Çako, AK Parti İstanbul Milletvekili Hüseyin Bürge, CHP İstanbul Milletvekili Celal Dinçer, TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, TİKA Başkan Yardımcısı Ali Maskan, TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Daire Başkanı Dr. Mahmut Çevik ve Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Kudret Bülbül öğrenciler ve belde sakinleri katıldı.

Ustruga ve Ohri ziyaretleri
Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, daha sonra, Ustruga şehrine geçerek, burada tadilatı TİKA tarafından sürdürülen tarihi Mustafa Kebir Camisi’nde incelemelerde bulundu ve yetkililerden cami hakkında bilgi aldı. Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, ayrıca, aynı şehirdeki 18. yüzyıla ait Halveti-Hayati Hasan Baba Tekkesi’ni de ziyaret etti.

Ustruga’dan Ohri’ye geçen Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, burada da Pir Mehmet Hayati Halveti Dergahı ve Camisi’ni ziyaret etti. Ziyaret sonrası Makedonya’daki temaslarını değerlendiren Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Üsküp’ün Türkiye’deki şehirden biri gibi olduğunu kaydederek, “Bu özelliğini de bugüne kadar taşımış olan bir şehir. Hatta şunu dahi söyleyebilirim: Üsküp bizim şehirlerimizden daha fazla Osmanlı özelliğini koruyabilmiş. İnşallah kıyamete kadar da korur” diye konuştu. Makedonya’ya gezisini yoğun ve faydalı olarak nitelendiren Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, gerek Cumhurbaşkanı Gyırge İvanov gerekse Başbakan Nikola Gruevski ile yaptıkları görüşmelerde gelecekte yapılması planlanan projeler üzerinde durduklarını ifade etti.

Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş ve beraberindeki heyet, üç günlük Makedonya temaslarını tamamlayarak, Ohri’deki Sveti Apostol Pavle Havaalanından kalkan özel uçakla ülkeden ayrıldı.

Sonraki Haber

Kırgızistan Millî Bankası Yöneticilerine Eğitim

Kırgızistan Millî Bankası’nın çeşitli birimlerinde çalışan personel ve yöneticiler için Türk İşbirliği ve Koordinasyonu Ajansı Başkanlığı koordinasyonunda, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) işbirliğinde eğitim programı düzenlendi. Kırgızistan Millî...