Haberler

03 Mart 2014

Makedonya'da Aziz Kiril ve Metodiy Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümüne Teknik Donanım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Makedonya’da Aziz Kiril ve Metodiy Üniversitesi’ne bağlı Filoloji Fakültesi bünyesinde bulunan Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’ne teknik donanım desteğinde bulunuldu.

Üsküp’ün en eski ve en köklü üniversitelerinden biri olan Aziz Kiril ve Metodiy Üniversitesi’ne bağlı Filoloji Fakültesi bünyesinde yaklaşık 40 yıldan bu yana kesintisiz hizmet veren Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nün mevcut dersliklerinin yetersiz olması sebebiyle, 2011 yılında TİKA tarafından ek bina inşaatı yapılmıştı. Yapılan çalışmaların bir bütünlük kazanması, mekanın kullanımında maksimum fayda sağlanabilmesi, amacıyla inşa edilen ek bina ve mevcut binadaki sınıfların ile ofislerin mobilya donanımı ve eğitim araç gereçlerinin temini yine TİKA tarafından sağlanmıştı.

Makedonya genelinde, Türk dilinde eğitim hizmeti veren devlet okulları, yazılı ve görsel medya kuruluşları, bakanlıklar ve diğer resmi daireler ile Türkiye’nin Makedonya’daki temsilciliklerinde görev yapan yerel personelin büyük bir kısmının sözkonusu Bölümde eğitim gördüğü gözönünde bulundurularak, Türk Dili ve Edebiyatı bölümü, kaliteli öğrenci yetiştirme ve kapasite geliştirme bakımından büyük bir önem taşıyor. Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nün yeni inşa edilen dersliklerinde teknik imkanlarının yetersiz olması nedeniyle, bölüm çalışanlarının ve öğrencilerinin daha iyi şartlarda çalışmaları ve eğitim görmeleri amacıyla, TİKA tarafından anılan bölüme teknik ekipman desteğinde bulunuldu.

TİKA tarafından temin edilen masaüstü bilgisayarlar, yazıcılar, projeksiyon cihazlari, fotokopi makinesi, tarayıcılar ve wireless ruterden oluşan teknik donanım desteği düzenlenen törenle yetkililere teslim edildi. Törene, Türkiye Üsküp Büyükelçiliği Müsteşarı Hüsnü Sinan Ertay, TİKA Üsküp Koordinatör V. Teoman Tiryaki, Filoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aleksandra Sarjoska, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkanı Prof. Dr. Nazım İbrahim, birçok öğretim görevlisi ve öğrenci katıldı. Yetkilliler törende yaptığı açıklamalarda desteklerinden dolayı TİKA’ya teşekkürlerini ileterek, iki ülke arasında özellikle eğitim alanında işbirliğinin devam etmesi temennisinde bulundular.

Sonraki Haber

TİKA'ya İletişim Profesyonellerinden Gümüş Madalya

2012 Yılı Türkiye Kalkınma Yardımları Raporu 24 farklı ülkeden 6000’den fazla katılımcının tasarım dalında değerlendirildiği yarışmada Gümüş Tasarım Ödülü kazandı. Ayrıca, En İyi 100 Tasarım sıralamasında 40. olma başarısı elde etti. Amerikan İletişim Profesyonelleri Ligi...