Haberler

08 Mayıs 2014

Makedonya'da 23. Hıdırellez Bahar Festivaline Destek

Makedonya’da Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ve Bahar Şenlikleri Derneği işbirliğinde 23. Hıdırellez Bahar Festivali gerçekleştirildi.

Türklerin, yüzyıllar boyunca baharın gelişini kutlamak amacıyla gerçekleştirdikleri şenlikler arasına yer alan ve Orta Asya’dan başlayarak Balkanlar’a kadar uzanan, ortak duyguları, gelenek ve görenekleri en iyi bir şekilde sergilemekle birlikte, insanları bir arada tutmayı başaran Hıdırellez Bahar Şenlikleri, uzun yıllardan beri Makedonya Cumhuriyeti topraklarında da yaşatılıyor.

Nesiller boyu devam etmekte olan ve kültür aktarımı olarak bilinen kutlamalar, Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği’ne üye olan Bahar Şenlikleri Derneği organizasyonu ve TİKA’nın destekleriyle 23. Hıdırellez Bahar Şenlikleri Festivali kutlandı. Çalıklı köyünde düzenlenen törene Makedonya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Gyorge İvanov, Türkiye Cumhuriyeti Üsküp Büyükelçisi Gürol Sökmensüer, Valandova Belediye Başkanı Nikolçe Çurlinovski, TİKA Üsküp Koordinatörü Teoman Tiryaki, TİKA ve Bahar Şenlikleri Derneği yetkilileri, Makedonya, Türkiye, Romanya, Azerbaycan folklor ekiplerinin yanısıra, Türkiye’den ses sanatçıları da katıldı.

Makedonya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Gyorge İvanov törenin açılış konuşmasını yaparak; geçmişten günümüze ve gelecek nesillere aktarılacak önemli geleneği temsil eden şenliklerin, kendi doğum yeri Valandova’nın köyü olan Çalıklı’da düzenlenmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

TİKA Üsküp Koordinatörü Tiryaki ise TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam ve Balkanlar ile Doğu Avrupa Dairesi Başkanı Dr. Mahmut Çevik’in selamlarını ileterek, düzenlenen şenliklere geçtiğimiz yıllardan bu yana destek vererek bir parçası olmaktan dolayı duydukları memnuniyeti dile getirdi.

4 gün süren şenlikler Üsküp’te gerçekleştirilen 19. Uluslararası Türk Kültürü Sempozyumunun ardından 6 Mayıs Salı günü düzenlenen merkezi gösteriler ile son buldu.

Sonraki Haber

Sultan Alparslan ve Merv Tarihi Kaynaklar ve Araştırmalar Uluslararası Çalıştayı I Tamamlandı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Türkmenistan’da yürütülmekte olan Sultan Alparslan’ın Mezarının Bulunması ve Türbe İnşa Edilmesi Projesi kapsamında Ankara’da gerçekleştirilen Sultan Alparslan ve Merv, Tarihi Kaynaklar ve Araştirmalar Uluslararası Çalıştayı tamamlandı. TİKA tarafından...