Haberler

21 Kasım 2014

Makedonya Polis Teşkilatı'na Verilen 2014 Yılı Eğitimler Tamamlandı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü işbirliğinde Makedonya Polis Teşkilatı’na yönelik düzenlenen 2014 yılı eğitimleri tamamlandı.

TİKA ve Emniyet Genel Müdürlüğü işbirliğinde Uluslararası Polis Eğitimi İşbirliği Projesi 2007 yılından bu yana Makedonya’da başarılı bir şekilde yürütülüyor. Söz konusu proje ile dost ve kardeş ülkelerin emniyet teşkilatı mensuplarına yönelik iki ülke teşkilatlarının sahip oldukları tecrübelerin karşılıklı aktarımı, suçla mücadelede ortak bilinç geliştirme ve iki ülke polis teşkilatlarının terminolojilerinde birlik sağlanması amacıyla hizmet içi ve uygulamalı eğitimler veriliyor.

Düzenlenen eğitim programlarıyla Türkiye ile güvenlik işbirliği çerçevesinde yer alan ülkelerin emniyet teşkilatları arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi, bilhassa polis eğitim kurumları arasında işbirliğinin sağlanması, polislik mesleğinde uluslararası standartların yaygınlaştırılması, bölgesel güvenlik sorunlarına koordineli ve eşgüdüm halinde mücadele anlayışının geliştirilmesi amaçlanıyor.

Bu kapsamda, 2014 yılında Makedonya Polis Teşkilatı’na yönelik düzenlenen eğitimler, Türkiye ve Makedonya’da verilmek üzere iki kısımdan oluşturuldu. Eğitimlerin ilki 22 Eylül – 01 Ekim 2014 tarihleri arasında “Önemli Kişileri Koruma Kursu (VIP)” olarak Ankara’da verildi. Makedonya Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı Kamu Güvenliği Bürosu Koruma Birimi’nden 19 polis memurunun katıldığı eğitim tamamlanarak sertifikalar birim mensuplarına teslim edildi.

2014 yılı eğitim programının ikinci kısmı ise “Hırsızlık Suçu Soruşturma Teknikleri” kapsamında Üsküp’te düzenlendi. Türkiye’den gelen uzmanların katılımıyla 24 kursiyere verilen eğitimlere ilişkin sertfikalar, Makedonya Polis Eğitim Merkezi’nde düzenlenen törenle teslim edildi. Sertifika törenine TİKA Üsküp Program Koordinatörü Teoman Tiryaki, Makedonya Cumhuriyeti Kamu Güvenliği Müdür Yardımcısı Besir Neziri ve Üsküp Hırsızlıkla Mücadele Daire Başkanı İsmet İsmaili başta olmak üzere, Makedonya Polis Teşkilatı uzmanları ve Türkiye’den Emniyet Müdürü Sadık Demir ile Emniyet Amirlerinden oluşan beraberindeki heyet katıldı.

Tören açıklamada bulunan TİKA Üsküp Program Koordinatörü Tiryaki, Polis eğitimlerinin Makedonya’da taşıdığı öneme ithafen ilerleyen dönemde farklı alanlarda eğitim sürecinin devam ettirilebileceğini ifade etti. Talep edilecek ihtiyaçlar ve ortaklaşa çalışılabilecek projeler kapsamında mevcut işbirliğimizin artmasından duyacağı memnuniyeti dile getiren TİKA Üsküp Program Koordinatörü Tiryaki, Türkiye tecrübesinin bizzat yer aldığı eğitiminlerin tüm Makedoya Polis Teşkilatı için hayırlı olması dileğini sözlerine ekledi.

Sonraki Haber

Karadağ'ın Bar Şehri Devlet Hastanesine Teknik Ekipman Desteği Sağlandı

  Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Karadağ’ın Bar şehrinde bulunan Blajo Orlandiç Devlet Hastanesi Jinekoloji ve Kardiyoloji bölümlerinde kullanılmak üzere hibe edilen 2 adet ultrason cihazı, düzenlenen törenle yetkililere teslim edildi. TİKA, Karadağ’da...