Haberler

07 Ocak 2015

Makedonya'da Türkçe Eğitim Bayramı Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Teşrifleriyle Kutlandı

Makedonya’da Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ve Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği işbirliğinde Türkçe Eğitim Bayramı Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun katılımıyla kutlandı.

 

21 Aralık 1944, Makedonya Türklerinin Türkçe eğitim hakkını kazandığı gün olarak 2007 yılında Makedonya Cumhuriyeti Resmi Bayramlar Yasa Tasarısı değişikliği ile Makedonya’da yaşayan Türklerin Milli Bayramı olarak kabul edildi. 2008 yılından itibaren Makedonya Türklerinin tek vücut olmalarını sağlamak, birlik ve beraberliklerini güçlendirmek amacıyla Makedonya'da faaliyet gösteren 65'in üzerindeki derneğin çatı kuruluşu olan Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği (MATÜSİTEB) tarafından düzenlenen 21 Aralık Türkçe Eğitim Günü kutlamaları, TİKA tarafından destekleniyor.

 

Bu yıl yedincisi düzenlenen kutlamalar kapsamında, TİKA ve MATÜSİTEB işbirliğiyle Makedonya’nın Kırçova Belediyesi’nde yaklaşık 500 kişinin katılımı ile Türkiye’den gelen tiyatro ekibi tarafından geleneksel Türk tiyatrosu Meddah, Karagöz Hayal Kahvesi adlı oyun sergilendi. 21 Aralık Pazar günü ise MATÜSİTEB ev sahipliği ve TİKA desteğiyle Üsküp’te “Dünden Yarına Makedonya’da Türkçe Eğitim Konferansı gerçekleştirildi. Üst düzeyde katılımın gerçekleştiği konferansa Makedonya Türk Devlet Bakanı, T.C Üsküp Büykelçisi, TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Daire Başkanı Dr. Mahmut Çevik ve TİKA Üsküp Koordinatörü Teoman Tiryaki ile çok sayıda akademisyen, siyasetçi, iş adamı ve öğretmen katıldı. Konferansta Makedonya’da mevcut Türkçe eğitiminin tarihsel gelişimi anlatılırken bahse konu dil bayramının Makedonya Türkleri için önemi vurgulandı. Dilin, toplumların kimliğini ayakta tutan yegane unsur olarak hatırlatıldığı konferansta Türkçe eğitimde yaşanan sıkıntılar belirtildi.

 

Konferansta konuşma yapan TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Daire Başkanı Dr. Çevik, eğitim alanında gelişmeye atfedilen önemden bahsederek dünya genelinde 100’den fazla okul inşa eden TİKA’nın Makedonya’da 8 okul inşaatı ile 18 okulun tadilatı ve donanımını gerçekleştirdiğini ifade etti. Pek çok alanda olduğu gibi eğitim alanında verilen desteklerin de devam edeceğini belirten TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Daire Başkanı Dr. Mahmut Çevik, önümüzdeki dönemde eğitim alanında faaliyete geçmesi planlanan yeni projelerden duyulan heyecanı dile getirdi.   

 

23 Aralık 2014 tarihinde ise TİKA ve MATÜSİTEB işbirliğinde Üsküp’te Makedonya Türkçe Eğitim Bayramı Resepsiyonu düzenlendi. Makedonya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Gyorge İvanov, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Ahmet Davutoğlu, Makedonya Cumhuriyeti Başbakanı Nikola Gruevski, Başbakan Yardımcısı Musa Caferi, Dışişleri Bakanı Nikola Poposki, Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Daire Başkanı Dr. Mahmut Çevik, Üsküp Koordinatörü Teoman Tiryaki ile Makedonya ve Türkiye’den çok sayıda milletvekili, iş adamı, öğretmenin yer aldığı resepsiyona yaklaşık 1.000 davetli katıldı.

 

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Ahmet Davutoğlu tarafından Türkiye ve Makedonya arasındaki dostluğun ebediyeti vurgulanırken Türk halkının Makedonyalı kardeşlerine hissettiği güven ve iki halkın sahip olduğu ortak tarih hatırlatılarak “bu topraklarda Evlad-ı Fatihan torunları olarak varlığınızı korumaya devam edeceksiniz” sözleri kaydedildi. Başbakan Davutoğlu tarafından her Türk hanesine bir bayrak, bir Kuran-ı Kerim ve meali ile bir Türkçe sözlük hediye edileceğini müjdesi de verildi. Resepsiyonda konuşma yapan Makedonya Başbakanı Nikola Gruevski, yapılan kutlamaların iki ülke arasındaki dostluğun bir kanıtı olduğu ve aynı zamanda Makedonya Cumhuriyeti’nin Türk kimliği, geleneği, kültürü, örf ve adeti, halkına gösterilen saygının nişanesi olarak tarihe kayıt düştüğünü ve sadece Türklerin değil, Makedon-Türk dostluğunun da bayramı olduğu ifade etti.

 

 TİKA ve MATÜSİTEB işbirliğiyle düzenlenen çeşitli etkinliklerin bir arada bulunduğu eğitim bayramı kutlamaları kapsamında TİKA’nın her alanda olduğu gibi eğitim alanında da verdiği desteğin bir kez daha altı çizilirken ortak hafızanın ve kültürel değerlerin iki toplum arasındaki mevcut birlikteliğin pekiştirilmesinde sahip olduğu hayati rol vurgulandı. Bir kez daha TİKA’nın yürüttüğü proje ve faaliyetlerin halk nezdinde nabzı tutulurken TİKA algısının birleştirici ve bütünsel rolü Balkan coğrafyasında gözler önüne serildi.

 

Sonraki Haber

Arnavutluk'ta Tiran Valiliği Bünyesindeki İtfaiye Müdürlüğü'ne Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Arnavutluk’taki Tiran Valiliği bünyesindeki İtfaiye Müdürlüğü’ne ekipman desteğinde bulunuldu.  Tiran Valiliğine bağlı olarak hizmet veren Tiran İtfaiye Hizmetleri Müdürlüğü, fiziki şartlarının  iyileştirilmesi, güçlendirilmesi, teknolojik, teknik ve mesleki seviyenin...