Haberler

20 Mart 2015

Lübnan’da Hamidiye Sebili TİKA Tarafından Restore Ediliyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Lübnan’ın Başkenti Beyrut’da Hamidiye Sebili (Çeşme) restore ediliyor.

TİKA, Lübnan’da gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Bu kapsamda TİKA tarafından Lübnan’ın Başkenti Beyrut’da Hamidiye Sebili (Çeşme) restore ediliyor. Hamidiye Sebili 1900 Yılında II. Abdülhamid Han’ın tahta çıkışının 25. Yılı anısına Lübnan’da yaptırılmış olup 115 yıllık geçmişe sahip olan gösterili bir anıt olma özelliğini taşıyor.

Çeşme mermerden yapılmış olup 8 metre yüksekliğe sahip. Çeşmenin ilk yapım yeri şehir merkezinde Osmanlı döneminde Valilik Konağı olan binanın önündeki meydan olarak biliniyor. Söz konusu bina şu an Başbakanlık binası olarak kullanılıyor. Ancak, Sebil 1957 yılında meydandan alınmış ve Sanayah Parkı olarak bilinen ve yine II. Abdulhamit Han tarafından yaptırılmış olan parka nakledildi. Bu tarihten sonra çeşme Sanayeh Sebili/Çeşmesi olarak da anılmaya başladı. Sebil, şehir merkezinden parka nakledilmesi esnasında bir miktar zara görmüş, Lübnan iç savaşında isabet eden kurşunlar ve geçen yılların da etkisiyle daha da yıpranmıştı.

Beyrutta ayakta kalan bir kaç Osmanlı eserinden biri olan Hamidiye sebilinin korunması ve gelecek nesillere ulaşmasını temin etmek için TİKA Beyrut PKO Sebilin restorasyonu için gerekli çalışmaları tamamladı ve restorasyona başlandı. Hamidiye Sebilinin restorasyonu Nisan 2015 ortalarında tamamlanması planlanıyor. 

Sonraki Haber

TİKA Kardeş Ülke Azerbaycan'ın Gençliğine Yatırım Yapıyor

Azerbaycan’da Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve “Kreativ Düşünce” Gençlerin Gelişimine Destek İçtimai Birliği işbirliğinde yürütülen Yün Bahçe - Şeki Gençlik Merkezi Meslek Edindirme Kursları projesi kapsamında Şeki Gençlik Merkezi'nin açılışı gerçekleştirildi. TİKA,...