Haberler

20 Temmuz 2015

Lübnan’da Hamidiye Sebili’nin Restorasyonu Tamamlandı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Lübnan’ın Başkenti Beyrut’da bulunan II. Abdülhamid Han’ın hatıralarından olan Hamidiye Sebili’nin (Çeşme) restorasyonu tamamlandı.

TİKA, Lübnan’da gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Bu kapsamda TİKA tarafından Lübnan’ın Başkenti Beyrut’da Hamidiye Sebili (Çeşme) restorasyonu tamamlandı. 

Hamidiye Sebili 1900 Yılında II. Abdülhamid Han’ın tahta çıkışının 25. Yılı anısına Lübnan’da yaptırılmış olup 115 yıllık geçmişe sahip olan gösterili bir anıt olma özelliğini taşıyor.

Çeşme mermerden yapılmış olup 8 metre yüksekliğe sahiptir. Çeşmenin ilk yapım yeri şehir merkezinde Osmanlı döneminde Valilik Konağı olan binanın önündeki meydan olarak biliniyor. Söz konusu bina şu an Başbakanlık binası olarak kullanılıyor.  Ancak, Sebil 1957 yılında meydandan alınmış ve Sanayah Parkı olarak bilinen ve yine II. Abdulhamit Han tarafından yaptırılmış olan parka nakledilmiştir. Bu tarihten sonra çeşme Sanayeh Sebili/Çeşmesi olarak da anılmaya başlandı. Sebil, şehir merkezinden parka nakledilmesi esnasında bir miktar zara görmüş, Lübnan iç savaşında isabet eden kurşunlar ve geçen yılların da etkisiyle daha da yıpranmıştı.

Beyrutta ayakta kalan bir kaç Osmanlı eserinden biri olan Hamidiye sebilinin korunması ve gelecek nesillere ulaşmasını temin etmek için TİKA tarafından başlatılan restorasyon projesi tamamlandı. Hamidiye Sebilinin restorasyonunun ardından açıklamalarda bulunan TİKA Beyrut Koordinatörü Hacı İbrahim Erbir, TİKA olarak ecdad yadıgarı olan tüm eserlerin korunması ve geleceğe taşınması için gerekli olan çabayı gösterdiklerini belirterek, “Lübnan’da buluanan diğer tüm eserlerin  restorasyonu için de gerekli çalışmaları yapıyoruz. İnşallah yakın zamanda yeni restorasyon projelerine başlayacağız” diye konuştu. 

Sonraki Haber

İlber Ortaylı TİKA'nın Katkılarıyla Rus Öğrencilere Osmanlıca Öğretiyor

Türk-Rus Toplumsal Forumu Tarih Komitesi tarafından, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Moskova Devlet Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Ayvalık Kaymakamlığı ve Ayvalık Belediyesi işbirliğinde gerçekleştirilen Rus Türkologlar için Osmanlı Tarihi ve Osmanlıca Yaz Okulu Ayvalık'ta...