Haberler

17 Ağustos 2015

Lübnan’da Aydamon Köyü’nde Bulunan Saint Georges Ortodoks Kilisesi Yenilendi

Lübnan’da Türkmen Köyü Aydamon'da bulunan  Saint Georges Ortodoks Kilisesi Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA)  tarafından yenilendi.

Lübnan’da gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam eden TİKA projelerine bir yenisini daha ekledi. Lübnan’da birçok olanda önemli projelere imza atan TİKA tarafından Lübnan’da Türkmen Köyü Aydamon'da bulunan  Saint Georges Ortodoks Kilisesi yenilendi.  

Aydamon köyü Lübnan Akkar bölgesinde bulunan Türkmen köylerinden biri olup köy nüfusunun %75’i Türkmenlerden, %25’i ise Arap Ortodoks Hristiyanlardan oluşuyor. İki topluluk bu köyde yıllardır karşılıklı anlayış, saygı, barış ve hoşgörü içerisinde yaşamlarını devam ettiriyorlar. Köyde iki grup arasında ciddi bir sorun olmadığı gibi son yıllarda Türkiye’nin bu köyde geçekleştirdiği projeler var olan barış ve kardeşlik ortamını daha da güçlendirdi.

Bu barışa ve kardeşliğe katkı sağlamak ve ülkemizin hoşgörü anlayışını göstermek için TİKA tarafından Aydamon Köyünde bulunan Saint Georges Ortodoks Kilisesinin yenileme çalışmaları tamamlandı. Söz konusu proje kapsamında kilisenin tamamen yenilenmesi ve çevre düzenlemesi yapıldı. Proje köyde bulunan hem Müslüman hem de Hristiyanlar arasında son derece memnuniyetle karşılandı. Özellikle Hristiyanlar her fırsatta bu konuda duydukları memnuniyeti belirterek Türkiye’ye teşekkürlerini ilettiler.

Yaklaşık birbuçuk aylık bir sürede tamamlanan proje hakkında açıklamada bulnan TİKA Beyrut Koordinatörü Hacı İbrahim Erbir, TİKA olarak din, dil ve mezhep ayrımı yapmadan tüm insanların hizmetinde olduklarını vurgulayarak, “Biz bu anlayışın önemini bir çok din ve 18 mezhebin var olduğu bir ülke olan Lübanan’da daha iyi hissediyoruz. Bu anlayışımız kapsamında farklı dinlere ait mabedlerin de yenilenmesini üstleniyoruz. Bunlardan sonuncusunu Lübnan Ortodoks cematine ait bir kilisenin yenilme işlerini tamamladık. İnşallah benzer projelerin uygulanamsına devam edeceğiz” diye konuştu. 

Sonraki Haber

TİKA’dan Uluslararası Tıp Öğrenci Dernekleri Federasyonu 64. Genel Kurul Toplantısı’na Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Makedonya’nın Ohri şehrinde Uluslararası Tıp Öğrenci Dernekleri Federasyonu (IFMSA)  tarafından yapılan toplantıya destek verdi. 1951’de kurulan, dünya çapında tıp öğrencilerini birleştiren IFMSA, küresel sağlık alanında gelecekteki sağlık çalışanlarının...