Haberler

12 Mayıs 2021

Litvanya’da Karay Türkleri ve Tatar Toplumu “Erenler Sofrası”nda

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Erenler Sofrası Programı kapsamında Litvanya’da ihtiyaç sahiplerine gıda dağıtımı gerçekleştirildi.

TİKA’nın “Erenler Sofrası” programı kapsamında temin ettiği gıda paketleri Vilnius’ta Büyükelçi Gökhan Turan tarafından Litvanya Müslüman Dini Topluluklar Konseyi Başkanı Müftü Aleksandras Beganskas’a teslim edildi. Gıda paketleri Müftü Beganskas ve T.C. Vilnius Büyükelçiliği iş birliğinde Karay Türkleri ve Tatar toplumu ailelerine ulaştırıldı.

Litvanya’da yaklaşık 1.000 kişinin faydalandığı Erenler Sofrası programından ülkenin Alytus, Vilnius, Kaunas, Klaipeda, Palanga, Visaginas, Trakai, ve Nemezis bölgelerinde yaşayan aileler faydalandı. Vilnius Onkoloji Hastanesinde kurulan Erenler Sofrası’ndan ise sağlık çalışanları faydalandı.

Litvanya’da 8 bölgede düzenlenen dağıtırım programları kapsamında yaşlı ve ihtiyaç sahibi ailelerin evleri ziyaret edilerek Ramazan paketleri elden teslim edildi. Program kapsamında, 14. asırdan beri Litvanya’da yaşayan Karay Türkleri bu yılki programa dahil edildi ve Türkiye’nin desteği ikinci defa Karay Türklerine ulaştırıldı. Gıda paketini telsim alan aileler Türkiye'den ve TİKA’dan gelen bu destekten dolayı memnuniyet duyduklarını ifade etti.

Erenler Sofrası sağlık çalışanları için kuruldu

Litvanya’da Kovid-19 pandemsi nedeniyle zor günler geçiren sağlık çalışanları için Vilnius Onokoloji Hastanesinde sofra kuruldu. 120’si hastanenin yoğun bakım bölümünde görevli toplam 770 sağlık çalışanı için hastane bahçesinde kurulan Erenler Sofrası programı kapsamında sıcak yemek dağıtıldı. Etkinliğie Vilnius Büyükelçiliği temsilcileri, hastane yetkilileri ve Müftü Beganskas katıldı. Vilnius’taki kapanış etkinliği Litvanya yazılı ve görsel medyasında ses getirdi.

Sonraki Haber

TİKA, "Erenler Sofrası" İle 82 Ülkeden Yaklaşık 1 Milyon Kişiye Türkiye'nin Dost Elini Uzattı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), "Erenler Sofrası" programı kapsamında ramazan boyunca Balkanlar'dan Orta Asya'ya, Afrika'dan Amerika'ya düzenlenen projelerle 82 ülkede yaklaşık 1 milyon kişiye gıda ve hijyen paketi verildi, sıcak yemek dağıtıldı.  ...