Haberler

18 Nisan 2020

Lesotho Krallığı'nın Kovid 19'la mücadelesine TİKA'dan tıbbi malzeme desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Türkiye'nin dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 salgınına karşı sürdürdüğü yardımlar kapsamında Lesotho Krallığı başkenti Maseru’ya 40 dakikalık mesafede bulunan Teyateyaneng Berea bölgesinde sağlık hizmeti veren kuruluşlara dağıtımının yapılabilmesi amacıyla tıbbi yardım malzemeleri temin etti.

Berea Bölgesi Bölge Müdürü, Sağlık Bakanlığı, Sosyal Kalkınma Bakanlığı ve Afet Bölge Yönetim Ekibinden oluşan devlet kurumu yetkililerinin katıldığı teslim töreni sırasında yaptığı konuşmasında bölge Müdürü Tsola, "Bu zor zamanlarda nezaket ve cömertliği nedeniyle Türkiye hükümetine teşekkür ediyorum" dedi. Tsola, COVID 19'un küresel bir salgın olduğunu ve Lesoto yönetiminin TİKA'nın yapmış olduğu projelerden çok memnun kaldıklarını ifade ederek Türk halkına ve TİKA’ya teşekkürlerini iletti.

Covid-19 ile mücadele kapsamında ülke topraklarının tamamı Güney Afrika Cumhuriyeti toprakları ile çevrili Lesotho Krallığı’nın en fakir bölgelerindeki 3 hastaneye ve bölgede bulunan 20 kliniğe dağıtımının yapılabilmesi amacıyla ilgili devlet yetkililerine dezenfektan, eldiven ve maske temini gerçekleştirildi.

Türkiye’nin Lesotho’ya da akredite Pretorya Büyükelçisi Elif Çomoğlu Ülgen TİKA’nın Sahraaltı Afrika’da insanı ve kalkınma yardımları alanında bir marka olduğunu; Covid-19 tehdidi nedeniyle sınırların kapalı olduğu ve temel ihtiyaç malzemelerinin dahi zorlukla temin edilebildiği bu dönemde Afrika’nın en ücra köşelerine el uzatan TİKA’nın Türkiye’nin yardımsever karakterinin yansıması olduğunu söyledi. Ülgen, TİKA'nın yaptığı yardımdan haberdar olan Lesotho Dışişleri Bakanı Lesego Magothi’nin de TİKA’ya  müteşekkir olduğunu ve yardımların artarak devam etmesini arzu ettiklerini dile getirdiğini ifade etti.

TİKA Pretorya Program Ofisi Koordinatörü Mehmet Akif Şekerci de, Türkiye'nin Kovid-19 salgınına karşı sürdürdüğü tıbbi destekler kapsamında Lesotho'da sağlık hizmeti veren hastane ve kuruluşlarla ihtiyaç sahibi ailelere dağıtılmak üzere temizlik, hijyen ve tıbbi yardım malzemelerinin temin edildiğini belirtti.

Türkiye'nin, salgının yayılmaya başladığı ilk günden bu yana tüm dünyada baş gösteren virüsün etkilerini en aza indirmeye yönelik çok sayıda tedbiri erkenden hayata geçirdiğine işaret eden Şekerci, ilgili tüm kurumlarıyla kararlı şekilde yürütülen mücadele ve çabalarının sürdüğünü, zor zamanlarda ortaya koyulan dayanışmanın bir yansıması olarak ülkemizin yurtdışında da bahse konu salgın nedeniyle mağduriyet yaşayabilecek ihtiyaç sahibi insanlara destek verildiğini aktardı.

Sonraki Haber

Karadağ’ın Küresel Covid 19 Salgını Mücadelesine TİKA’dan Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele kapsamında Karadağ’ın Tuzi Belediyesi sınırları içerisinde yer alan Karabuşko Polye ve Şipçanik semtlerinde yaşayan ihtiyaç sahibi 300 aileye temel gıda ve temizlik malzemesi...