Haberler

29 Kasım 2013

Kübalı Uzmanlara Güneş Enerjisi Laboratuvarları Kapasite Artırımı Programı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ve Küba Dış Ticaret Bakanlığı arasında imzalanan işbirliği protokolü çerçevesinde bölgeye yönelik yürütülen projelerden biri olan Güneş Enerjisi Laboratuvarları Kapasite Artırımı Programı kapsamında Kübalı uzmanlara İzmir’de Ege Üniversitesi Güneş Enerjisi Enstitüsü’nde eğitim verildi.

TİKA’nın koordinasyonuyla Küba’dan gelen altı kişilik heyet Ege Üniversitesi Güneş Enerjisi Enstitüsü’nde güneş ısıl sistemler konusunda eğitimlerini tamamladı. Eğitim programının yanı sıra, güneş, biokütle, rüzgar gibi yenilenebilir enerji üretim sistemlerinin ve tesislerinin yerinde ziyaretleri, İzmir tanıtımı, kültürel zenginliğin sunumuna yönelik geziler ve bilgi aktarımı gerçekleştirildi. İzmir’de eğitimini tamamlayan heyet Konya’da güneş enerjisi sistemleri üreten bir firmada incelemelerde bulunacak. Heyet, firmanın çalışma konuları olan güneş ışıl sistemler ve güneşten elektrik üretimi konularında teknik bilgilere ulaşarak, uygulamaları yerinde takip edecek.

Küba Soğutma ve İklimlendirme Enstitüsü’nden Daniel Claudio Morales Díaz, gördükleri ilgiden ve ortaya konan işbirliğinden dolayı memnuniyeti dile getirerek desteklerinden dolayı TİKA’ya teşekkür etti. Yenilenebilir Enerji Projesiyle bölge uzmanlarının bu alandaki son teknolojiler ve prensipleri hususunda Türkiye’nin bilgi birikimlerinin paylaşılması, projenin bölgede yürütülmesiyle de Küba’nın enerji alanındaki dışa bağımlılığının azaltılması hedefleniyor.

TİKA, Küba’da birçok alanda faaliyetlerine devam ediyor. Bu çerçevede Küba ile yapılan işbirliği çerçevesinde Havana Üniversitesinde Türk Tarihi ve Kültürü Kürsüsü kurulmuştu. Türk Tarihi ve Kültürü Kürsüsü 2012 -2013 yılı ikinci yarısında faaliyete başlamış olup her yıl Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi’nden öğretim üyeleri bölgede görevlendiriliyor. Bölgede ayrıca Nohut Tohumculuğunun Islahı Projesi de TİKA koordinasyonunda Cumhuriyet Üniversitesi işbirliği ile yürütülüyor.

Sonraki Haber

Karadağ Devlet Radyosu'na Teknik Ekipman Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından, 1944 yılından bu yana Karadağ’da faaliyet gösteren Karadağ Devlet Radyosu’na teknik ekipman desteği sağlandı. Karadağ Devlet Radyosu’nun teknik veritabanın güçlendirmesi vestüdyoların teknik donanımının iyileştirilerek program yayın kalitesinin artırılmasına...