Haberler

19 Aralık 2013

Kosova'da Türkiye Mezunları Derneği'nin Yeni Hizmet Ofisi Açıldı

Türkiye’deki üniversitelerden mezun olan Türk Kosova, Arnavut ve Boşnak gençleri tek çatı altında toplamak amacıyla 2007 yılında kurulan, kısmi tefrişatı Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen Türkiye Mezunları Derneği’nin yeni ofisi düzenlenen törenle hizmete açıldı.

Kosova’da faaliyet gösteren Türkiye Mezunları Derneği’nin, TİKA’nın da katkılarıyla tefrişatı gerçekleştirilen, yeni ofis binası düzenlenen törenle hizmete açıldı. Türkiye’den mezun olan gençlerin yoğun katılımı ile gerçekleşen açılış törenine,Türkiye Kosova Büyükelçisi Songül Ozan, TİKA Kosova Koordinatörü Eyüp Yavuz Ümütlü, Türk Temsil Heyeti Başkan Yardımcısı Albay Erdal Dodurga, Prizren Belediyesi Başkan Yardımcısı Orhan Lopar, Prizren İslam Birliği Başkanı Lütfi Ballık, KDTP Milletvekilleri Fikrim Damka veMüfera Şinik katıldı.

Türkiye Cumhuriyeti üniversitelerinden mezun olan ve 300’ün üzerinde üyesi olan Türkiye Mezunları Derneği’nin Başkanı Cengiz Çesko, açılış töreninde yaptığı konuşmada; başta TİKA olmak üzere tüm Türk kurumlarına ve gerek bugüne kadar gerçekleştirdikleri faaliyetlerde gerekse yeni ofisin açılması sürecinde kendilerine destek olan üyelerine teşekkürlerini iletti.

Türkiye Kosova Büyükelçisi Ozan ise,Türkiye Mezunları Derneği’nin misyonunun Kosova’nın kalkınması için çok önemli olduğunu belirtti. Türkiye Kosova Büyükelçisi Ozan, bugün Kosova’da çok önemli kademelerde görev yapan Türkiye mezunları olduğunu ve yine Türkiye mezunlarının önemli yerlerde görev almaya devam edeceğini düşündüğünü ifade ederek konuşmasını tamamladı.

TİKA Kosova Koordinatörü Ümütlü de TİKA olarak kuruluşundan bu yana Türkiye Mezunları Derneği’nin çeşitli projelerine destekler verdiklerini ve bu desteğin devam edeceğini vurguladı. TİKA Kosova Koordinatörü Ümütlü, Türkiye Mezunları Derneği’nin Kosova ve Türkiye halkları arasındaki kardeşlik bağının güçlendirilmesi için çok önemli bir yere sahip olduğunu kaydetti. Türkiye Mezunları Derneği’nin bugüne kadar önemli faaliyetler gerçeklşetirdiklerini ve bundan sonra yeni ofisleriyle daha da güzel ve önemli işlere imza atmalarını beklediğini belirten TİKA Kosova Koordinatörü Ümütlü, Türkiye Mezunları Derneği yeni ofisinin hayırlı olması temennisinde bulundu. Tören açılışın ardından düzenlenen kokteyl ile sona erdi.

Sonraki Haber

Yenilenebilir Enerji Konulu Çalıştaylara Destek Verilmeye Devam Ediliyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı, UNESCO, ISESCO ve CIFRES işbirliği ile organize edilen Afrika Güneş Enerjisi Çalıştayı Senegal’in başkenti Dakar’da gerçekleştirildi. Afrika’nın kırsal bölgelerinde yaşayan nüfusun sadece yüzde 15’i elektriğe ulaşabiliyor. Bu durum temel...