Haberler

17 Kasım 2016

Kosova’da Elena Gjika İlköğretim Okulu’na Tadilat ve Donanım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Kosova’nın başkenti Priştine’de Türkçe eğitimin yapıldığı tek ilköğretim okul konumundaki Elena Gjika İlköğretim Okulu’na tadilat ve donanım desteğinde bulunuldu. Elena Gjika İlköğretim Okulu, Kosova Cumhuriyeti Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar’ın da katıldığı törenle hizmete açıldı. 

Kosova’nın başkenti Priştine’de binası koruma altında olan geçmişi 90 yıla dayanan ve Türkçe eğitimin yapıldığı tek ilköğretim okul konumundaki Elena Gjika İlköğretim Okulu’nda TİKA tarafından 10 sınıfın ve 1 kütüphanenin tadilat ve donanımı tamamlanarak, öğrencilerin hizmetine açıldı.

Açılış törenine, Kosova Cumhuriyeti Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, Kosova Meclis Başkan Yardımcısı Fikrim Damka, Kosova Meclisi Milletvekilli Müfera Şinik, Priştine Belediyesi Eğitim Müdürü Arberie Nagavci ve Türkiye'nin Priştine Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç katıldı.

Açılış öncesinde Elena Gjika İlköğretim okulu Müdürü Osman Vitia  konukları makamında kabul ederek, okula yapılan çok değerli proje nedeniyle  Türkiye Cumhuriyeti, Türk halkı ve TİKA’ya teşekkürlerini ifade etti. Konuklar daha sonra tadilat ve donanımı yapılan sınıfları ve kütüphaneyi Türk ve Arnavut öğretmenlerin eşliğinde  gezerek, Türk ve Arnavut öğrencilerle buluştu.

Bakan Yağcılar, Kosova’yı  tüm alanlarda destekleyen Türkiye Cumhuriyeti ve önemli bir kurum olan TİKA’nın  eğitim projelerini hayata geçirmekle ülkenin geleceğine yatırım yaptığını belirtti.

Türkiye’nin Priştine Büyükelçisi Kılıç ise, Türkiye’nin hep yanında olduğu Kosova’da eğitimi desteklemeye devam edeceğini belirterek, eğitime yapılan yatırımların, eğitim şartlarının daha ileriye taşınması için son derece önemli olduğunu vurguladı. Büyükelçi Kılıç, TİKA’nın  bu soylu çalışmalarının devam edeceğini sözlerine ekledi.

Açılış töreninde Türk ve Arnavut öğrenciler tarafından şiir, müzik ve halk oyunlarından oluşan program sunuldu. Törenin sonunda, ana sınıf öğrencilerine TİKA tarafından hediyeler takdim edildi.

Sonraki Haber

Azerbaycan’da Damla İçtimai Birliği’ne Donanım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Azerbaycan’da kurumsallaşan yapısı ile hayriyecilik geleneğini ihya eden önemli insani yardım kuruluşlarından biri olan Damla içtimai Birliği’ne donanım desteği verildi. TİKA, Azerbaycan’da sivil toplum altyapısının güçlendirilmesi ve...