Haberler

29 Ağustos 2013

Kongo Demokratik Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı'na Ekipman Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Kongo Demokratik Cumhuriyeti Dış İşleri Bakanlığı’na bilgisayar, bilgisayar malzemesi ve çeşitli büro malzemesi ekipmanı desteği verildi.

En Az Gelişmiş Ülkeler arasında yer alan ve uzun yıllar süreç iç savaşın olumsuz izlerini silmeye çalışan Kongo Demokratik Cumhuriyeti ile TİKA arasındaki işbirliği artarak devam ediyor. Partner ülkelerin resmi kurum ve kuruluşlarıyla işbirliği faaliyetleri gerçekleştiren TİKA, partner ülke bürokrasilerinin daha verimli şekilde çalışması ve ülke vatandaşlarına daha kaliteli, hızlı ve sürdürülebilir hizmet ulaştırmasını hedefliyor.

Bu çerçevede TİKA, Kongo Demokratik Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’na bağlı olan ve aralarında Türkiye’nin de bulunduğu Avrupa ülkeleriyle Kongo Demokratik Cumhuriyeti arasındaki ilişkileri düzenleyen Avrupa Direktörlüğü’ne bilgisayar, bilgisayar malzemesi ve çeşitli büro malzemesi ekipmanı temininde bulundu.

Hibe edilen malzemeler, Türkiye Cumhuriyeti Kinşasa Büyükelçisi Bekir Uysal ve Kongo Demokratik Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı’nın katıldığı resmi törenle Kongo Demokratik Cumhuriyeti makamlarına teslim edildi. Törende Türkiye’ye ve TİKA’ya desteklerinden dolayı teşekkür eden Kongo Demokratik Cumhuriyeti tarafı, iki ülke arasındaki işbirliğinin artması temennisini bulundular.

Kongo Demokratik Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’nın asansörleri TİKA tarafından onarıldı
Birleşmiş Milletler tarafından tanımlanan En Az Gelişmiş Ülkeler kategorisinde yer alan Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde TİKA çeşitli projeler gerçekleştirdi. Bu kapsamda 2009 yılında Kongo Demokratik Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı ana binasına dört adet asansör hibe edilmişti.

Kinşasa’da sık sık elektrik kesintisi yaşanması nedeniyle asansörlerin sorunsuz biçimde faaliyet gösterebilmesi için iki adet stabilizatör hibesi ile söz konusu asansörlerin bakım ve tamirinin yapılmasını kapsayan bir çalışma TİKA tarafından hayata geçirildi.

.

Sonraki Haber

Kenya'da Gıda Güvenliği Sorununun Yaşandığı Bölgelere Gıda Dağıtımı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Kenya’nın batı bölgesinde yer alan Kakamega, Mumias, Butere, Bungoma ve Busia ile doğu bölgesindeki İsiolo şehirlerinde yaşayan 6 bin 500 kişiye gıda dağıtımı yapıldı. Kenya’nın belli bölgelerindeki kuraklık,...