Haberler

25 Ağustos 2017

Komorlu Yeni Mezun Gençlere Eğitim Desteği

Türkiye Belediyeler Birliğin ev sahipliğinde düzenlenen LocalİNTERNational 2017 staj programına 3 adet Komorlu öğrencinin Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA)’nın katkılarıyla katılımı sağlandı.

Yerel diplomasinin geliştirilmesi, Türkiye’deki yerel yönetim tecrübesinin paylaşılması ve belediyeler arasında işbirliklerinin geliştirilmesi, yerel yönetim alanında çalışmayı düşünen Komor üniversitesinden yeni mezun öğrencilere bir vizyon kazandırılması ve her iki ülke arasındaki dostluk ve kardeşliğin geliştirilmesi amacıyla; Türkiye Belediyeler Birliğin ev sahipliğinde gerçekleşen ve 10 gün süren LocalİNTERNational 2017 staj programına 3 adet Komorlu öğrencinin TİKA’nın katkılarıyla katılımları sağlandı.

Rusya, Tunus, Arnavutluk, Türkmenistan, Ukrayna, Sudan, Endonezya, Kosova, Cezayir, Mısır, Makedonya, Moritanya, Malezya, Pakistan, Filistin, Azerbaycan, Bosna-Hersek, Kırgızistan, Irak, Hindistan ve ülkemizden 44 öğrencinin katılım sağladığı program boyunca “Yerel Yönetimlerin Temel İlkeleri, Türkiye’de Yerel Yönetim Sistemi, Yerel Yönetimde Dünya Örnekleri, Belediyelerin Görevleri, Belediyelerin Mali Yapısı, Mahalli İdare Birlikleri ve Türkiye Belediyeler Birliği, Yerel Yönetimlerde Dünya ve Bölge Teşkilatları, Yerel Demokrasi ve Katılım, Yerel Kalkınma, Liderlik ve Kişisel İmaj, İş Görüşmesi ve CV Hazırlama” konularında teorik ve pratik eğitim alarak ülkelerine geri döndüler.

Staj süresinde ayrıca farklı kurumlara ve belediyelere alan ziyaretleri gerçekleştirilecek. Etkinlik kapsamında İstanbul gezisi ve farklı kültürel aktiveler de yer verildi. Komorlu gençler; Eğitimin ardından yerel yönetimler konusunda ciddi bir bilgi birikimi ve tecrübe ile ülkelerine döndüklerini ifade ederek TİKA ve Türkiye'ye en içten teşekkürlerini sundular.

Sonraki Haber

TİKA'nın Gönüllü Elçileri Makedonya'da Okul Onardı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA), Türk Hava Yolları (THY), Anadolu Ajansı (AA) ve Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) iş birliğinde düzenlenen "2017 Makedonya Tecrübe Paylaşım Programı"nın ikinci ayağında gönüllü elçiler ülkenin batısındaki Debre...