Haberler

06 Ekim 2015

Kolombiya İşbirliği Ajansından TİKA’ya Ziyaret

Kolombiya İşbirliği Ajansı Başkanı Alejandro Gamboa Castilla ve beraberindeki heyet, TİKA’yı ziyaret etti. Castilla, “Güneydoğu Anadolu Projesini burada çok detaylı bir şekilde öğrendikten sonra biz de Kolombiya’da uygulamak istiyoruz” dedi.

TİKA ile ikili iş birliği projeleri geliştirmek ve Türkiye’nin tarım ile turizm alanındaki tecrübelerinden yararlanmak amacıyla ziyaretlerde bulunan Kolombiya İşbirliği Ajansı Başkanı Castilla, “Biz, TİKA ve APC (Kolombiya İşbirliği Ajansı) arasındaki ilişkiler ile Kolombiya’da barışı geliştirmek ve barış ile birlikte sürdürülebilir kırsal kalkınmayı geliştirmek istiyoruz. Tarım alanında TİKA’nın güzel projeler yaptığını biliyoruz. Biz TİKA aracılığıyla Avrasya’ya ulaşmak, TİKA’nın da bizim aracılığımız ile Latin Amerika’ya uzanmasını bekliyoruz” diye konuştu.

Ankara’da ki temasların ardından Güneydoğu Anadolu Bölgesinde de incelemelerde bulunacak olan Castilla, Güneydoğu Anadolu Projesi’nin Türkiye’nin gelişmemiş bir alanında yapıldığını ve dünyaya örnek olduğunu söyledi. GAP’ın hem Türkiye’de hem de dünya da önemli bir proje olduğunu belirten Castilla, şöyle devam etti: “Orası çok gelişmiş bir bölgeye dönüşmüş durumda. Biz de Kolombiya’da bu projeyi çok detaylı bir şekilde öğrendikten sonra uygulamak istiyoruz. Kolombiya’nın kırsal gelişimine ve kalkınması açısından bu projeyi orada uygulamak istiyoruz.”

Sonraki Haber

Tunus’ta Kırsal Alanda TİKA Projeleri Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından kırsal alanda yoksul ailelere ve kadınlara yönelik olarak gerçekleştirilen Arıcılık Projesi ve Tavukçuluk Projesi kapsamında 60 aileye tavukçuluk ve 20 aileye de teorik ve pratik eğitimi verildi....