Haberler

09 Ağustos 2021

Kolombiya'da Sağlık Taramalarına Tıbbi Donanım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), ulaşılması zor bölgelerdeki nüfusa sağlık hizmetleri götürülmesi için Kolombiya Sivil Hava Devriyesi ile işbirliğinde gönüllü sağlık ekiplerince kullanılacak biyomedikal malzeme desteği sağladı.

TİKA tarafından yürütülen; Güney Amerika Bölgesinde Sağlık Hizmetlerinin ve Altyapılarının Geliştirilmesi Programı kapsamında uygulanan proje ile, Kolombiya Sivil Hava Devriyesi yıl boyunca gönüllü doktorları özel uçaklarla taşıyarak, kırsal alanlarda yaşayan, sağlık hizmetlerine ulaşımı son derece kısıtlı, aşırı yoksulluk koşullarında yaşayan insanların tedavi ve teşhislerinin yapılabilmesini sağlayacak.

Sağlık taramaları, ulaşılması zor olan ve temel tıbbi hizmetlere erişimi olmayan bölgelerde yaşayan binlerce insanın yaşam kalitesini iyileştirmek için çalışan gönüllüler, pilotlar ve sağlık profesyonelleri tarafından destekleniyor.

Projenin uzun vadeli amacı, optometri ve beslenme tıbbi hizmetlerinden yılda 1.500 kişiye (5 yaş altı 360 çocuk, geri kalan 1.140 kişi; %40 erkek ve %60 kadın) fayda sağlamak. Bu kapsamda, TİKA tarafından,temin edilen biyomedikal malzemeler arasında fokometre, yarık lamba, tonometre, optometri muayene seti, deneme lens seti, occluder, kriyoterapi cihazı, prizma lens seti yer alıyor.

Kolombiya Sivil Hava Devriyesi Başkanı Pamela Estrada Ocampo, TİKA'nın desteği ile 5 yaş altı çocuklara yönelik beslenme programlarının, dermatoloji ve görme sağlığı hizmetlerinin güçlendirilmesine olanak sağladığını vurguladı. “TİKA sayesinde optometride daha fazla kişiye hizmet vermemizi ve oftalmolojide yeni hizmetler sunmamızı sağlayacak yeni ekipmanlarımız var. Ayrıca dermatolojik prosedürleri yürütmek için yeni teçhizata ve çocuklarda yetersiz beslenmeyi daha iyi teşhis etmek için ekipmana sahibiz” dedi.

Sağlık taramalarına katılan gönüllülerden olan dermatolog Dr. Wilson Galvis, gerçekleştirilen sağlık taraması sırasında; dermatolojik rahatsızlıkları olan bir hastayı, sağlanan tıbbi teçhizatı kullanarak tedavi edebildiğini ifade ederek şunları söyledi: “TİKA’nın işbirliği ve bu cihazın bağışı sayesinde ülkenin ücra bölgelerinde bu tür yaralanmaları tedavi ederek cilt kanserine dönüşmelerini önleyebilmekteyiz”.

Oxford Yoksulluk ve İnsani Gelişme İnisiyatifi tarafından hazırlanan Çok Boyutlu Yoksulluk Endeksine göre Kolombiya'nın 23 departmanının 22'sinde yoksul nüfus endeksi %50'nin üzerinde. Kolombiya departmanlarının %68'inde nüfusun %50'den fazlası yoksulluk ve aşırı yoksulluk koşullarında yaşıyor. Benzer şekilde, departmanların %98'inde yaşayanların %20'sinden fazlası sağlık hizmeti veren bir kuruluşa kayıtlı değil. Ayrıca, ülkenin bazı belediyelerinde yetersiz beslenme nedeniyle bebek ölüm oranı çok yüksek. (1000 doğumda 160'tan fazla ölüm sayısı bulunmaktadır).

Sonraki Haber

"18. Dönem Savaş Muhabirliği Eğitimi" TİKA’nın Katkılarıyla Başladı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA),  Anadolu Ajansı (AA) ve Polis Akademisi iş birliğiyle savaş, afet ve olağanüstü hallerde görev yapacak operasyonel muhabirlerin yetiştirilmesi amacıyla düzenlenen, Azerbaycanlı 22 medya mensubuna yönelik "18. Dönem Savaş...