Haberler

29 Kasım 2015

Kolombiya’nın Su Ürünleri Ve Balıkçılık Alanlarında Kapasite Artırımına TİKA Desteği

Kolombiya Başkanlık Ajansı (APC) ile Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) arasında imzalanan işbirliği protokolü kapsamında Türkiye’ye gelen Kolombiya Milli Su Ürünleri ve Balıkçılık Otoritesi (AUNAP) yetkililerinden oluşan heyete T.C. Tarım Bakanlığı’nın katkılarıyla Kapasite Artırım Programı düzenlendi.

Faaliyet gösterdiği coğrafyalarda farklı sektörlerde önemli projelere imza atan TİKA, destek verdiği kapasite artırım programları ile kurum ve kuruluşların kapasite artırımına katkılarını sürdürüyor. Bu kapsamda APC ile TİKA arasında imzalanan işbirliği protokolü kapsamında Türkiye’ye gelen AUNAP yetkililerinden oluşan heyete T.C. Tarım Bakanlığı’nın katkılarıyla Kapasite Artırım Programı düzenlendi.

Kolombiya’nın su ürünleri ve balıkçılık kapasitesinin artırılması için başlatılan proje çerçevesinde heyet, ilk olarak T.C. Tarım Bakanlığı’nda Su Ürünleri ve Balıkçılık alanında faaliyetleri hakkında bilgi aldı. Daha sonra Antalya’ya giden heyet üyeleri Antalya’da T.C. Tarım Bakanlığı’na bağlı Akdeniz Su Ürünleri Araştırma, Üretme ve Eğitim Enstitüsüne geçerek burada yavru balık üretimiyle ilgili bilgi aldı.

Daha sonra heyet Muğla’da özel teşebbüse ait alabalık ve deniz balıkları çiftliklerinde incelemelerde bulunarak yetkililerle bilgi alışverişinde bulundu. Kolombiya heyeti TİKA’ya misafirperverliğinden ve iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesine bulunduğu katkılardan dolayı şükranlarını iletti. Eğitimlerini tamamlayan AUNAP heyeti Kolombiya’ya döndü. 

Sonraki Haber

TİKA'dan Boşnak Çiftçilere Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Sırbistan'ın güneyinde, Boşnak nüfusun yoğun olarak yaşadığı Sancak bölgesindeki çitçilere tarım makineleri dağıtıldı. Sjenica şehrindeki Pesterski Zrak Çiftçi Derneğine teslim edilen 17 tarım makinesinin, çiftçilerin çalışma koşullarını...