Haberler

31 Temmuz 2019

Kolombiya’da “Türkiye’nin Yeni Küresel Siyasete Etkisi” Başlıklı Konferans Serisi Düzenlendi

“15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” anma etkinlikleri çerçevesinde, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile T.C. Bogota Büyükelçiliği işbirliğinde Kolombiya'nın en büyük şehirlerinden Bogota ve Cali'de “Türkiye’nin Yeni Küresel Siyasete Etkisi” başlıklı konferans serisi düzenlendi.

Konferanslara, hükümet yetkilileri, yatırımcılar, akademisyenler, öğrenciler ve Türkiye'nin ekonomik, politik ve sosyo-kültürel boyutları ile ilgilenen Kolombiyalılar katıldı.

Cali şehrindeki konferans, ICESI Üniversitesinde gerçekleştirildi. Konferansa Kolombiya’nın Türkiye Eski Büyükelçisi (2015-2018 dönemi) Dr. Juan Alfredo Pinto ve SETA (Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı) Washington Direktörü Dr. Kadir Üstün panelist olarak katıldı. Ayrıca, ICESI Üniversitesindeki Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Araştırma Merkezi Direktörü Dr. Vladimir Rouvinski ve TİKA yetkilileri de konuşmacı olarak yer aldı.

Konferans kapsamında İletişim Başkanlığınca hazırlanan 15 Temmuz’da meydana gelen hain darbe girişimini anlatan video sunumu yapılarak, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) başarısız darbe girişiminin nasıl bastırıldığı ve Türkiye’nin köklü demokrasisinin işleyişi hakkında bilgi verildi.

Panelistler Türkiye'nin siyasal, sosyal ve ekonomik yapısından bahsetti. “Türkiye çok güçlü bir siyasi coğrafyaya aittir”  diyen Pinto; Türkiye'nin bölgesel ve küresel gücünü anlattı. Pinto, dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olan ve en çok insani dış yardım yapan ülke olan Türkiye’nin küresel düzeyde başarılarından bahsetti. Ayrıca, Türkiye'nin küresel kalkınmadaki önemli rolü ve 2019 yılına kadar dünya çapında 167'den fazla ülkeden başvuru alan Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın (YTB) düzenlediği Türkiye Bursları programı hakkında katılımcılara sunum yapıldı.

Kolombiya’nın başkenti Bogota’da Externado Üniversitesinin Türkiye ve Kafkasya Araştırmaları Merkezinde gerçekleştirilen ikinci konferansta Kolombiya’nın Türkiye Eski Büyükelçisi Dr. Juan Alfredo Pinto, SETA Washington Direktör Yardımcısı Dr. Kılıç Buğra Kanat, Türkiye ve Kafkasya Araştırmaları Merkezi Direktörü Dr. Soraya Caro konuşacı olarak katıldı. Ayrıca, seminerin ikinci bölümünde anılan üniversitede Asya uzmanı öğretim üyesi Pio Garcia ve Uluslararası İlişkiler Doçenti Maria Teresa Aya da kısa birer sunumla Türkiye'nin uluslararası alandaki önemini anlattı. Türkiye'nin Bogota Büyükelçisi Ece Öztürk de konferansta yaptığı konuşmada, birçok ülke ve uluslararası kuruluşun FETÖ'yü terör örgütü  ilan ettiğine dikkati çekerek, "Kolombiyalı öğrencilerin ve akademisyenlerin, bu terör örgütünün demokrasimize verdiği zararları anlamaları çok önemli. Uluslararası toplum, FETÖ'nün eğitim ve sadaka faaliyetleri güden bir grup olmadığını, aksine siyasi hırsları olan karanlık ve sinsi bir örgüt olduğunu anlıyor." dedi. Kanat da Türkiye'nin bölgesel ve küresel ölçekte önemli zorlukları, istikrarlı ve barışçıl politikalar izleyerek çözüme kavuşturmaya çalıştığını söyledi. Emekli Büyükelçi Dr. Pinto, başarısız darbe girişimini “siyasi felaket” olarak nitelendirerek, Türkiye halkın demokrasiyi kurtardığını söyledi. Dr. Kanat, Türkiye'nin dış politikasını analiz ederek, Türkiye'nin bölgesel ve küresel ölçekte önemli zorlukları istikrarlı ve barışçıl politikalar izleyerek çözüme kavuşturmaya çalıştığını belirtti.

Externado Üniversitesinde görevli araştırmacılar Pío García ve María Teresa Aya, konferans sırasında gerçekleştirilen panelde katılımcıların sorularını yanıtladı.

Ayrıca, 15 Temmuz tarihinde Kolombiya’nın en yüksek tirajlı ulusal gazetelerinden olan ‘El Espectador’da 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü hakkında tam sayfa bilgi metni ve görselden oluşan ilan yayımlandı.

Sonraki Haber

TİKA Afganistan'da Eğitime Desteğe Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansi Başkanlığı (TİKA) tarafından okulların fiziki imkanlarının geliştirilmesi amacıyla Afganistan’ın kuzey bölgesindeki Belh ve Tahar vilayetlerinde 8 okula 1,000 Adet öğrenci masa- sırası desteği sağlandı. TİKA daha önceki yılarda da yapılan ...