Haberler

03 Ekim 2022

KKTC’de TİKA’nın Desteğiyle Ulusal Tohum Bankası Kuruldu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) desteğiyle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde geleneksel ata tohumlarının korunması amacıyla Ulusal Tohum Bankası kuruldu.

Kar amacı gütmeyen sivil toplum kuruluşları olan Taşkent Doğa Parkı ve Kıbrıs Yaban Hayatını Koruma Enstitüsü ile beraber kurulan tohum bankası projesinin en önemli destekçileri KKTC’deki Cittaslow belediyeleri olurken, KKTC Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı ile üniversiteler de projeye bilimsel katkı sundu.

Proje kapsamında Kıbrıs’a özel endemik bitkiler ve alt bitki türlerinin korunması, tanıtılması ve mümkün olduğunca çok kişiye yayılması amaçlanıyor. TİKA tarafından temin edilen özel teknik cihazlar ile oluşturulan laboratuvarda adada yüzyıllardır yetiştirilmekte olan sebze ve meyveler ile birlikte aromatik bitki, süs bitkisi gibi kültürel ve ekonomik öneme sahip bitkilerin tohumlarının muhafaza edilmesi ve çoğaltılması hedefleniyor.

Proje kapsamında kurulan laboratuvarı ziyaret eden T.C. Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, TİKA Lefkoşa Ofisi Program Koordinatörü Havva Pınar Özcan Küçükçavuş, Tarım ve Doğal Kaynakları Bakanlığı Müsteşarı Emirali Deveci, Çevre Koruma Dairesi Müdürü Emir Akyıllar, Mehmetçik Belediye Başkanı Cemil Sarıçizmeli, Geçitkale Belediye Başkanı Hasan Öztaş, Yakındoğu Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Özge Özden, Cittaslow KKTC Teknik Koordinatörü Münevver Ebedi,  Cittaslow Mehmetçik Koordinatörü Turgut Değirmencioğlu, Ege Tarımsal Araştırmalar Enstitüsü Türkiye Ulusal Tohum Gen Bankası heyeti ve ilgili paydaşlar Taşkent Doğa Parkı direktörü Kemal Basat ve biyolog Tuğberk Emirzade’den bilgi aldı.

Tohum temelli bilimsel araştırmaların sürdürülmesi için uluslararası işbirliklerinin de kurulması adına ilk protokol Türkiye Ulusal Gen Tohum Bankası ile imzalandı.

Ulusal Tohum Bankası Projesi kapsamında biyoteknoloji şirketleri ile rekabet edemeyen yerli tohumların muhafazası ve gelecek nesillere aktarımına dair strateji geliştirilmesi amaçlanıyor.

 

Sonraki Haber

TİKA Gambiya’da Tıbbi Oksijen Üretim Tesisi Kurdu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Gambiya’nın Bakau bölgesinde bulunan Ndemban Hastanesi’ne Tıbbi Oksijen Üretim Tesisi kuruldu. Ülkedeki hastanelerde bir ilk olan tesis, günde yüz tüp oksijen üretme kapasitesi ile hastanenin günlük oksijen...