Haberler

25 Mart 2013

Kırım'da Sürgünden Dönen Halklar Tıp Merkezi'ne Tıbbi Malzeme Desteği

Kırım Özerk Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Aleksandr Kanevskiy ve Milliyetlerarası İlişkiler ve Sürgün Edilen Vatandaşlar Komitesi Başkanı Refat Kenjaliyev’in iştirakiyle Simferopol’da, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından tadilatı ve tefrişatı gerçekleştirilen Sürgünden Dönen Halklar Tıp Merkezi’nin açılış töreni gerçekleştirildi.

Kırım Özerk Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Kanevskiy törende yaptığı konuşmada, Sürgünden Dönen Halklar Tıp Merkezi’ne verdiği desteklerden dolayı TİKA’ya teşekkür etti. TİKA tarafından gerçekleştirilen çalışmalardan duyduğu minnettarlığı dile getiren RESKOMNATS Başkanı Kenjaliyev, önümüzdeki dönemde verimli işbirliklerinin devam edeceği ümidinde olduklarını belirterek, ilerideki dönemlerde gerçekleştirilmesi düşünülen projelerden bahsetti.

Sürgünden Dönen Halklar Tıp Merkezi Başhekimi Liliya Mustafayeva ise, TİKA’nın Sürgünden Dönen Halklar Tıp Merkezi’ne yaptığı desteğinden dolayı teşekkür ederek, cihazların teminiyle yerleşim yerlerinde yapılan muayenelerin kolaylaşacağını söyledi.
Ayrıca doktorların görüşlerini almak üzere yapılan genel bir değerlendirmede TİKA tarafından yapılan tıbbi malzeme desteğinin memnuniyetle karşılandığı gözlemlendi.

Sürgünden Dönen Halklar Tıp Merkezi RESKOMNATS’ın girişimiyle 1992 yılında Simferopol şehrinde kuruldu. Tıp Merkezi’nin aslî görevi, sürgün edilen insanlara merkez poliklinik hizmeti vermek ve yerleşim yerlerini ziyaret etmek suretiyle sağlık koşulları iyi durumda olmayan insanları muayene etmek, gerektiğinde ilaç tedavisi uygulamak ve gerekli görüldüğü halde hastaları ilgili sağlık kurumlarına sevk etmektir. TİKA’nın desteğiyle 2012 yılı sonunda merkez binasında uzun zamandır yapılmayan tadilat işleri gerçekleştirildi. İlave olarak proje kapsamında ultrason detektör ve ultrason cihazları, cerrahi cihaz, rheograph gibi donanım ve bilgisayarlar temin edildi.

Sonraki Haber

Tümed'in 6. Kuruluş Yıl Dönümü Kutlamasına Destek Verildi

Türkiye’deki üniversitelerden mezun olan gençleri tek çatı altında toplamak amacıyla 2007 yılında Kosova’da kurulan Türkiye Mezunları Derneği kuruluşunun 6. yılını TİKA’nın desteği ile düzenlenen görkemli bir gece programıyla kutladı. Türkiye Cumhuriyeti Kosova Büyükelçisi Songül Ozan, Türk...