Haberler

18 Eylül 2012

Kırım'da Eğitim Zili TİKA'yla Çaldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının katkılarıyla Kırım Özerk Cumhuriyetinde Tatarca ve Ukraynaca eğitim veren ilk anaokulu eğitime başladı.

Yüzyıllardır yaşadıkları Kırım’dan 1940’lı yılarda göç ettirilen Kırım Tatarları son yıllarda hızlı bir şekilde Ana yurtları olan Kırım’a dönmeye başladılar. Günümüzde Kırım’da nüfusunun % 12 sini teşkil eden Kırım Tatarları ana yurtlarında çocuklarının kendi dillerinde eğitim alabilecekleri kurumlar açmaya başladılar. Bununla birlikte Kırım Tatarca dilinde eğitim veren anaokulunun olmayışı Kırım Tatarlarının milli kültür ve geleneklerinin yaşatılması ve korunması açısından önemli bir eksiklikti. Bu ihtiyaca binaen geçtiğimiz yıllarda ‘Kırım Özerk Cumhuriyeti Eğitim Altyapısına Katkı Projesi’ kapsamında gerçekleştirilen projelere bir yenisi daha eklendi.

Kırım Tatarlarının nüfus olarak en yoğun oldukları Karasubazar (Belogorsk) şehrinde Kırım Tatarca ve Ukraynaca eğitim veren anaokulu Başkanlığımız tarafından ‘Kırım Özerk Cumhuriyeti Eğitim Altyapısına Katkı Projesi’ kapsamında eğitime hazır hale getirilmiştir. 2009 yılında onarım ve bakım çalışmaları yaptırılarak eğitim ve öğretime hazır hale getirilen, metruk bir ilköğretim okulu binası iken modern bir eğitim kurumu haline getirilen yeni anaokulu, bürokratik işlemelerin bitirilememesi nedeniyle bir türlü eğitime açılamamıştı.

Karasubazar (Belogorsk) Belediyesi bürokratik işlemlerin neticelenmesi üzerine anaokulunun açılması konusunda Başkanlığımızdan yardım talebinde bulundu. 2009 yılındaki çalışmalarla onarım ve bakımı yapılarak tefrişatı da hazırlanmış olan anaokulu yeniden elden geçirilmek suretiyle eğitim ve öğretime hazır hale getirildi. 1 Eylül 2012 de kapılarını yeni öğrencilerine açan anaokulu 48 öğrencinin eğitim göreceği, Kırım Tatarca ve Ukraynaca dillerinde eğitim verilmektedir.

Sonraki Haber

Orta Asya ve Balkanlar'da Okullar TİKA'yla Açıldı

TİKA, ülkemizde yeni eğitim öğretim yılının başladığı bu günlerde dünyanın birçok ülkesinde yıkık, bakımsız ve sağlıksız koşullarda eğitim almak zorunda olan öğrencilere umut olacak projelere imza atıyor. Ülkemizde okulların açılmasına paralel olarak dünyanın birçok ülkesinde...