Haberler

22 Mart 2014

Kırgızistan TİKA'nın Katkılarıyla Yerel Saatini Tespit Edecek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından, teknolojik gelişmeler doğrultusunda hassas zaman bilgisine ihtiyaç duyan Kırgızistan’a başkent Bişkek’e 4 noktaya konulan elektronik tablolarla zamanı gösterecek zaman dağıtım sistem cihazı desteğinde bulunuldu.

Kırgızistan TİKA’nın destekleriyle kendi yerel saatini hassas, tam ve bağımsız bir şekilde tespit yeteneğine kavuştu. TİKA ve TÜBİTAK’ın desteğiyle Kırgızistan Metroloji Ensititüsü’ne uydudan net ve tam Kırgızistan saatini tespit eden ve bu zamanı finans, telekomünikasyon ve ulaşım sektörlerinin kullanımına sunan cihaz geçtiğimiz yıl TİKA tarafından Kırgızistan a kazandırılmıştı. Geçen sürede test ve kabul işlemleri yapıldı ve ardından kullanıma sunulan sistem bugüne kadar Moskova radyo televizyon kurumundan radyo sinyali ile bu ihtiyacını karşılayan Kırgızistan’ı bağımsız yapabilecek yeteneğe kavuşturdu. Ayrıca Bu bilgilerin halkla paylaşımı için Bişkek şehrinde 4 merkezi noktaya elektronik panolar yerleştirildi.

Türkiye Bişkek Büyükelçisi Metin Kılıç, TİKA Bişkek Koordinatörü Hakan Ergün ile Kırgızistan geçici Ekonomi Bakanı Temir Sariyev’in katılımıyla TİKA tarafından temin edilen doğru zamanın gösterildiği elektronik tablosunun monte edildiği Ekonomi Bakanlığı binası girişinde açılış töreni düzenlendi.

Kırgızistan geçici Ekonomi Bakanı Sariyev, törende yaptığı konuşmada, Türkiye ve TİKA’ya yapılan yardımdan dolayı teşekkür ederek, hassas zaman dağıtım sistem cihazı ve 4 elektronik tabloya, ülkedeki tüm kurum ve kuruluşların ihtiyaç duyduğunu söyledi. Kırgızistan geçici Ekonomi Bakanı Sariyev, Kırgızistan ile Türkiye arasındaki işbirliği ilişkilerinin ekonomiye yansımasından dolayı memnuniyetini dile getirdi.

Kırgızistan geçici Ekonomi Bakanı Sariyev, Türkiye Cumhuriyeti’nin Kırgızistan’a çok büyük yardımda bulunduğunun altını çizdi. İki ülke arasında övülecek düzeyde ikili ilişkilerin olduğuna işaret eden Kırgızistan geçici Ekonomi Bakanı Sariyev, “TİKA’nın sayesinde Bişkek’te doğru zamanı gösteren elektronik tablonun açılışını yaptık. Bu tablolardan başkentte 3 yere daha yerleştirilecek. Hassas zaman dağıtım sistemi cihazı sayesinde uydudan en doğru zamanın takip edileceğini böylece tüm devlet, kamu ve özel kurumlara yanı sıra vatandaşlara doğru vakit hizmetini götürme fırsatını sunacağız” diye konuştu.

Türkiye Bişkek Büyükelçisi Kılıç, Kırgızistan’da ekonomi faaliyetlerinin planlanması ve kurumların koordineli hareket etmeleri için doğru zaman ölçümünün son derece önemli olduğuna dikkati çekti. Doğru zaman ölçüm cihazlarının Kırgızistan’a teslim edildiğini anımsatan Türkiye Bişkek Büyükelçisi Kılıç, “Kırgızistan’ın böylece doğru zaman ölçüm yapabilen nadir ülkelerden birisi olmuştur” dedi.

TİKA Bişkek Program Koordinatörü Ergün ise doğru zaman ölçüm tabloların ülkeye ve Kırgız halkına hayırlı olmasını temenni ettiklerini ifade etti. TİKA tarafından temin edilen Zaman Dağıtım Sistemi Cihazı, TİKA Orta Asya ve Kafkaslar Daire Başkanı Dr. Ali Özgün Öztürk’ün, 10 Nisan 2013 tarihinde Kırgızistan’a gerçekleştirdiği çalışma ziyareti programı kapsamında Kırgızistan Ekonomi Bakanlığı bünyesindeki Standardizasyon ve Metroloji Merkezi’ne teslim edilmişti.

Sonraki Haber

TİKA'dan Mostar'da Eğitime “Acil” Yardım

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı, Bosna Hersek’in Mostar kentindeki 12 ilköğretim okuluna eğitim araç gereçleri ve kırtasiye malzemesi yardımında bulundu. Siyasi analistler ve konunun uzmanları geçtiğimiz Şubat ayı içinde Bosna- Hersek’te yaşanan kitlesel protestoların...