Haberler

24 Mayıs 2014

Kırgızistan, Tacikistan ve Türkmenistanlı Teknik Eğitimcilere Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri Eğitimi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı, Japonya Uluslararası Koordinasyon Ajansı ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğinde düzenlenen Endüstriyel Otomasyon Teknolojilerinin Orta Asya ve Ortadoğu ülkelerinde Yaygınlaştırılması Eğitimi projesi kapsamında, Kırgızistanlı, Tacikistanlı ve Türkmenistanlı teknik öğretmenlere İzmir Mazhar Zorlu Lisesinde Endüstriyel Otomasyon Eğitimi düzenlendi.

TİKA gerçekleştirdiği projelerle mesleki eğitime yönelik faaliyetlerine devam ediyor. Bu çerçevede TİKA, JICA ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğinde Endüstriyel Otomasyon Teknolojilerinin Orta Asya ve Ortadoğu ülkelerinde Yaygınlaştırılması Eğitimi projesi kapsamında Kırgızistan, Tacikistan ve Türkmenistan’dan toplam 10 teknik öğretmene İzmir Mazhar Zorlu Lisesinde Endüstriyel Otomasyon Eğitimi düzenlendi.

Söz konusu eğitim programının Ankara’da gerçekleştirilen kapanış törenine JICA Türkiye Ofisi eski Başkanı Bay Akio Saito ve yerine atanan Bayan Mayumi Endoh’ın yanı sıra Kırgızistan, Tacikistan, Türkmenistan ve Japonya Büyükelçilik temsilcileri, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarlığı yetkilileri ve TİKA Dış İlişkiler Ortaklıklar Daire Başkanı Mehmet Yilmaz katıldı. Kapanış töreninde katılımcılar tarafından eğitim programı kapsamında hazırladıkları projelerin sunumları gerçekleştirildi.

Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri Alanının Orta Asya ve Orta doğudaki diğer ülkelere de yaygınlaştırılması, bu ülkelerde sektörün ihtiyacına göre öğretim programı hazırlanması, Öğretmen Eğitim Sisteminin kurulması ve öğretmenlerin Türkiye’de eğitilmesi amacıyla hazırlanan proje TİKA, Milli Eğitim Bakanlığı JICA arasında 28 Kasım 2011 tarihinde imzalanan mutabakat zaptı ile uygulamaya konulmuştu.

Türkiye’nin Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri alanında elde etmiş olduğu tecrübenin Orta Asya ve Orta Doğu ülkelerine yaygınlaştırılması amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı JICA ve TİKA işbirliği ile üç yıl sureli proje başlatılmıştı. Bu çerçevede, JICA ve TİKA’nın desteği ile ihtiyaç analizi çalışması 2011 yılında gerçekleştirilmiş ve hedef ülkeler, ülkeye özel ve hedef grup olmak üzere iki kategoride değerlendirilmişti. Söz konusu eğitim programların hazırlık çalışmalarında bulunmak üzere JICA, Milli Egitim Bakanlığı ve TİKA personelinden oluşan yetkililer, hedef ülkelerde ihtiyaçların belirlenebilmesi amacıyla çeşitli saha çalışmalarında bulunmuşlardı.

Ayrıca; Endüstriyel Otomasyon Eğitim programı kapsamında katılımcılar İzmir ve İzmit civarında bulunan fabrikalarda incelemelerde bulundular. TİKA’nın katkılarıyla 3 yıldan bu yana devam eden proje kapsamında Pakistan, Özbekistan, Kazakistan, Azerbaycan, Kırgızistan, Türkmenistan, Tacikistan, Afganistan ve Filistin olmak üzere 9 ülkeden bugüne kadar yaklaşık 95 kişiye yönelik Endüstriyel otomasyon eğitimi verildi. Ayrıca proje kapsamında 2014 yılı içerisinde 68 kişinin daha eğitim alması planlanıyor.

Sonraki Haber

Kazakistan Savcılık Enstitüsü ile İşbirliği

Kazakistan Cumhuriyeti Başsavcılık Enstitüsü için Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü işbirliğinde yürütülen eğitim çalışmaları tamamlandı. Kazakistan Cumhuriyeti Başsavcılık Enstitüsü’nün talebi üzerine Ankara’da Siber Suçlar ve Terörle Mücadele konularında Emniyet Genel...