Haberler

10 Ekim 2022

Kırgızistan'da TİKA'nın Desteğiyle Yenilenen Cami İbadete Açıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kırgızistan'da, yangında zarar gören köy camisinin yenilenmesine destek oldu.

Kırgız ve Ahıska Türkü nüfusunun birlikte yaşadığı Çüy Bölgesi'ne bağlı Issık Ata ilçesi Keneş köyünde bulunan ve yangın nedeniyle ağır hasar gören camide yürütülen onarım ve yenileme çalışmaları bölge halkının katkısı ve TİKA desteğiyle tamamlandı.

Mevlid Kandili gününde gerçekleştirilen caminin yeniden ibadete açılış törenine; Çüy Bögesi Müftüsü Hacı Baktıbek Ubabekov, T.C. Bişkek Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşaviri Mürsel Öztürk, TİKA Bişkek Koordinatörü Osman Usta, Issık Ata ilçesi Kaymakamı Erkinbek Usupov, Kırgızistan Ahıska Türkleri Derneği Başkanı Atamşah Dursunov, Kırgız ve Türk din görevlileri ile köy sakinleri katıldı.

Camileri Müslümanların birlik ve beraberliklerinin simgesi

Çüy Bögesi Müftüsü Hacı Baktıbek Ubabekov, yaptığı konuşmada camilerin Müslümanların birlik ve beraberliklerinin simgesi olduğunu belirterek, caminin yeniden ibadete açılmasına katkı sağlayan TİKA’ya ve bölge halkına müteşekkir olduğunu söyledi. T.C. Bişkek Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşaviri Mürsel Öztürk, "Allah'ın mescitlerini ancak Allah'a ve ahiret gününe iman eden kimseler imar eder" ayetini hatırlatarak, caminin onarılmasında emeği geçenlere teşekkür etti.

TİKA Bişkek Koordinatörü Osman Usta, caminin tadilatında çok güzel bir dayanışma sergilendiğini belirterek katkı sağlamış olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

“Caminin yenilenmesine köy halkı ve TİKA destek oldu”

Ahıska Türkleri Derneği Başkanı Atamşa Dursunov ise "Bu cami 1991 yılında kuruldu. Geçen yıl çıkan yangında hasar gördü. Herkes çok endişelendi. Caminin yenilenmesine köy halkı ve TİKA destek oldu. Bunun için Türkiye'nin Bişkek Büyükelçisine ve TİKA'ya çok teşekkür ediyorum." şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından duaların edilmesi ve kurdele kesimiyle Tınıstanuulu İsmail Camisi ibadete açılarak akşam namazı kılındı. Akabinde Mevlid Kandili programı idrak edildi.

Sonraki Haber

TİKA’dan Bosna Hersek’in Arama Kurtarma Kapasitesine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Bosna Hersek Güvenlik Bakanlığı (BİH) ve İHH İnsani Yardım Vakfı iş birliğinde “Acil Durum ve Afet Müdahaleleri Eğitim Programı (ADAMEP)” kapsamında Bosna Hersekli 33 Arama Kurtarma personeline Antalya’da...