Haberler

02 Aralık 2016

Kırgızistan'da Balasagun Kırgız Milli Üniversitesi’ne Laboratuvar Ekipmanı Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Kırgızistan’da Balasagun Kırgız Milli Üniversitesi’ne laboratuvar ekipmanı desteğinde bulundu.

TİKA, Kırgızistan’da gerçekleştirdiği projelere yenilerini eklemeye devam ediyor. Bu çerçevede TİKA tarafından Balasagun Kırgız Milli Üniversitesi’ne laboratuvar ekipmanı desteğinde bulundu. TİKA’nın desteği ile Balasagun Üniversitesi bilimsel araştırma alanında Kırgızistan’da en iyi teknik altyapıya sahip üniversitelerden biri haline geldi. Üniversitenin fizik, kimya ve biyoloji fakültelerinin laboratuvarlarında kullanılacak teknik ekipman desteği ile ülkede bu alanlarda yapılacak araştırmalar teşvik ediliyor.

TİKA tarafından gerçekleştirilen projenin açılışında konuşan T.C Bişkek Büyük Elçisi Metin Kılıç, Türkiye ve Kırgızistan arasında hem bilimsel alanda hem de eğitim alanında güçlü bir iş birliği olduğunu vurguladı.  Kırgız Milli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Çinara Adamkulova ise üniversitenin bilimsel araştırma alanında büyük bir potansiyele sahip olduğunu ancak teknik donanım yetersizliği nedeniyle ciddi sorunlarla karşılaştıklarını, proje sayesinde bu sorunları aşma konusunda büyük bir adım atıldığını belirtti.

Fizik ve Elektronik Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç Dr. Ayçurek Doyetaliyeva, ise Türk halkından fakültelerine büyük hediyeler verildiğini belirterek, “Bu durum bizi çok sevindirdi. Fakültemizde çok sayıda laboratuvar var. TİKA’nın sağladığı ekipman sayesinde Kırgızistan’da bilimsel araştırmalar daha başarılı yapılacak. Bunun için TİKA’ya teşekkür ediyoruz” dedi.

Balasagun Kırgız Milli Üniversitesi 1932 yılında kuruldu. 23.000 öğrencisi bulunan üniversite ülkenin en köklü ve geniş üniversitelerinden birisi olma özelliğini taşıyor.

Sonraki Haber

Uluslararası Saraybosna Üniversitesine Gıda Analiz Laboratuvarı Kuruldu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Bosna Hersek’te Uluslararası Saraybosna Üniversitesine Gıda Analiz Laboratuvarı kuruldu.  Bosna Hersekte, 2016 yılında Mostar Cemal Bijediç Üniversitesi Bünyesindeki Bal Analiz Laboratuvarını ve Cazin Cemaluddin Çauşeviç Medresesi Fizik,...