Haberler

27 Temmuz 2016

Kırgızistan'da Ahıskalı Türkler’den Darbe Girişimine Tepki

Kırgızistan’da Ahıskalı Türkler Derneği Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) tarafından gerçekleştirilen darbe girişimini kınadı.

Kırgızistan Cumhurbaşkanlığına bağlı Halklar Asamblesi çatısı altındaki Ahıska Türkleri Derneği yönetimi ve temsilcileri, FETÖ'nün darbe girişimine tepki göstermek için bir araya geldi. Programa, Türkiye’nin Bişkek Büyükelçisi Metin Kılıç ve TİKA Bişkek Program Koordinatörü Evren Rutbil de katıldı.

Program kapsamında 15 Temmuz darbe girişimini kınayan Kırgızistan Ahıskalı Türkleri Derneği Başkanı Reşat Şamiloğlu, “Ana yurdumuz Türkiye’ye 15 Temmuz’da yapılan darbe girişimi aynı zamanda Ahıska Türklerine yapılmış bir darbedir. Biz Türkler olarak millet ve devlet düşmanı Fetullahçı Terör Örgütü'nün alçak darbe girişimini şiddetle kınıyoruz. Bizler, Ahıskalı Türkler olarak üzerimize düşenleri yapacağız. Her zaman devletimizin emrinde, milli iradenin yanında olacağız” dedi.

Ahıska Türkleri olarak daima Türkiye devletinin, seçilmiş hükümetinin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yanında olduklarını vurgulayan Şamilov, darbe girişimi sırasında hayatını kaybeden şehitlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diledi. FETÖ’nün darbe girişimine tepki gösteren emekli polis Emil Gamidov, “Bunlar (FETÖ) terörist. Bunlar hain. Biz de burada rahat değiliz. Biz de burada nöbet tutuyoruz. Aradan 10 gün geçti. Gözlerimize uyku girmedi. Türkiyem sağ olsun. Türk milletinin başı sağ olsun. Türkiye’nin canı sağ olsun” diye konuştu.

Menfur saldırıyı kınayan doktor Kemal Hmaladze, “Hain darbe gerçek olsaydı Türk milleti ve devleti yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalırdı. Türk milleti kazandı. Türk milleti, tankı, tüfeği, uçağı ve helikopteri, Türk bayrağıyla durdurdu. Bayrağına, devletine ve milletine sevgisi olan millete ve devlete bir şey olmaz. Türkiye bundan sonra daha güçlü bir devlet olacaktır. Biz her zaman Türk devletinin yanındayız” ifadesini kullandı.

Darbe girişiminden sonra Türkiye'nin hızla normalleştiğini vurgulayan Türkiye Cumhuriyeti Bişkek Büyükelçisi Metin Kılıç ise, Türkiye'de OHAL ilan edildiğini ve gerekli güvenlik tedbirlerinin alındığını belirterek, bugünkü kınama programlarından dolayı Kırgızistan Ahıskalı Türklere teşekkürlerini ifade etti.  FETÖ terör örgütünün yurt dışı bağlantılarıyla mücadele çalışmalarını sürdürdüklerini kaydeden Kılıç, "Bu örgüt uluslararası bağı olan bir örgüt. Kırgızistan ile de bağları var. Burada birçok kurumu mevcut. Dolayısıyla Kırgız yetkililerden resmi olarak FETÖ terör örgütünün bağlantıları ve kaynakları konusunda gerekli tedbirleri almalarını ve mücadele etmelerini istedik" dedi.

TİKA Bişkek Program Koordinatörü Evren Rutbil de "Bu oyunu tezgahlayan ülkemizi bölmek ve parçalamak isteyen FETÖ'cüler ve onun içimizde bulunan vatanına ihanet eden paralel yapı adlı uzantıları şunu iyi bilmeliler ki canımızı ve kanımızı vererek Türkiye'mizi korumaya devam edeceğiz'' ifadelerinde bulundu.  Öte yandan programa katılan diğer konuşmacılar ise, Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsız olduğunu belirterek, “Türkiye Cumhuriyetinin bağımsız kalacağını ve dünya döndükçe al bayrağımızın bu topraklarda dalgalanacağını vurguladılar.

Türkiye için hain darbe girişiminde kendisini, canları pahasına gözünü kırpmadan feda ederek Allah’ın yüce makamı olan şehitlik mertebesine erişen güvenlik güçlerimize ve sivil vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine sabır, yaralılara acil şifalar dilendi. Konuşmaların ardından demokrasi şehitleri için Kuran-ı Kerim okundu ve dualar edildi.

Sonraki Haber

MATÜSİTEB Başkanı Tahsin İbrahim: “Rumeli'den bunları defetmek boynumuzun borcudur''

Makedonya'nın kuzeybatısındaki Gostivar şehrinde, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine tepki gösteren vatandaşlar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a destek gösterisi yaptı. Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği (MATÜSİTEB) tarafından şehir merkezinde düzenlenen gösteriye Türkiye'nin Üsküp Büyükelçisi...