Haberler

10 Temmuz 2020

Kırgızistan’dan TİKA’ya Onur Nişanı

Kırgız Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’na (TİKA) Kırgız Cumhuriyeti Hükümeti adına Onur Nişanı Verdi.

Kırgız Cumhuriyeti Hükümeti kararı ve Başbakan Kubatbek Boronov’un imzasıyla, TİKA'nın Kırgızistan'da gerçekleştirdiği projeler ile Covid-19 pandemi sürecinde verdiği desteklerden dolayı TİKA’ya teşekkür edilerek, Dışişleri Bakan Yardımcısı Sayın Nuran Niyazaliyev tarafından Kırgız Hükümeti adına TİKA Bişkek Program Koordinatörü Ali Muslu’ya Onur Nişanı takdim edildi.

Dışişleri Bakanlığında düzenlenen onur nişanı takdim töreninde, Dışişleri Bakan Yardımcısı Sayın Nuran Niyazaliyev: “Başbakan Kubatbek AYILÇİYEVİÇ’in salgın nedeniyle sizinle görüşme fırsatı olmadı. Ama sizinle görüşüp teşekkürlerini iletmemi istedi. Bana verilen görev, Kırgız Cumhuriyeti Hükümeti adına, üç sene içinde Kırgızistan’da gerçekleştirdiğiniz faaliyetler için minnettarlığımızı bildirmek. Bu üç senede ekonomi, ticaret, kültür, eğitim ve sosyal kalkınma alanlarında başarılı projeler gerçekleştirerek Kırgızistan’a büyük destek sağladınız. Kırgızistan ile Türkiye arasındaki dost ve kardeşlik ilişkilerinin gelişmesine vesile oldunuz. Kırgız halkı da, hem milletimiz için hem de devlet için yapılan faydalı projelerden dolayı sizlere minnettar. Sizin Kırgızistan’da yaptığınız işleri, Kırgız halkı ile olan ilişkinizi, işinize olan bağlılığınızı, işinizdeki uzmanlığınızı göz önünde bulundurarak Kırgız Cumhuriyeti Hükümetinin ödülü verilmektedir.” şeklinde konuşan Bakan Yardımcısı Niyazaliyev Hükümet kararını okudu: 

Kırgız Cumhuriyeti Başbakanı Emri: Tarih: 6 Temmuz 2020, Sayı: 264, Kırgız Cumhuriyeti ile Türkiye Cumhuriyeti arasındaki dostluk ve stratejik işbirliği ilişkilerini geliştirmeye, ekonomi, ticaret, kültür, eğitim ve sosyal kalkınma alanlarında proje ve programları gerçekleştirmeye katkılarından dolayı Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Program Koordinatörü Ali Muslu’ya Kırgız Cumhuriyeti Anayasası, Madde 18’e istinaden Kırgız Cumhuriyeti Hükümetinin “Onur Belgesi” ödülü takdim edilsin.

Onur ödülünü alan Program Koordinatörü Muslu da; “Bu güzel sözleriniz ve temennilerinizden dolayı çok teşekkür ediyorum. Ve öncelikle, burada yaptığım hizmetleri böyle bir nişanı takdir ettiklerinden dolayı Sayın Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov başta olmak üzere Kırgız Hükümeti Başbakanı Sayın Kubatbek Boronov’a hükümet yetkililerine ve Sayın Dışişleri Bakanına ve sizlere çok teşekkür ediyorum. Bildiğiniz gibi Türkiye Cumhuriyeti, Kırgızistan’ı ilk tanıyan ülke olarak her zaman Kırgız halkının yanında olmuştur. İçinden geçmekte olduğumuz bu salgın günlerinde de yine Kırgız kardeşlerimizin yanında olduk. Kırgız-Türk Dostluk Hastanesini, pandemi ile mücadele için Sağlık Bakanlığına teslim ettik. Büyükelçiliğimiz ve diğer kurumlarımızla elimizden gelen desteği sağladık. Bundan sonra da inşallah Kırgızistan’ın içinde bulunduğu salgın durumundan kurtulması için devletimiz elinden gelen desteği yine sağlayacaktır. Ben de görevimin kalan günlerinde yine destek sağlamak üzere çalışmaya devam edeceğim inşallah. Verilen bu Onur Nişânı için tekrar çok teşekkür ediyorum ve bu Nişânı Türk Halkı ve Başkanlığımız adına alıyorum. Çok sağolun” dedi.   

Hükümet Onur Nişânı, Kırgız Cumhuriyeti Hükümeti'nce verilebilecek en üst seviyede ödül olma niteliğini taşıyor. Onur Nişânı TİKA’ya ikinci kez veriliyor. 2017 yılında Kırgızistan’da görevini tamamlayan Program Koordinatörü Evren Rutbil’e de dönemin Başbakanı Sayın Sooronbay Ceenbekov tarafından TİKA’nın yaptığı başarılı çalışmalardan dolayı Onur Nişânı verilmişti. 

 

Sonraki Haber

TİKA, Litvanya’daki Kırım Türklerinin Yanında

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Litvanya’da yaşayan Kırım Türklerine çeşitli alanlarda gerçekleştirdiği projelerle destek oluyor ve Türk kültürünün Doğu Avrupa’da yaşatılmasına katkı sağlıyor. TİKA desteğinde Litvanya’nın Trakai kentinde  gerçekleşen ve Litvanya’daki Tatar Türkleri ...