Haberler

13 Nisan 2020

Kırgızistan’da Kovid19’la Mücadeleye TİKA’dan Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Çalışma ve Sosyal Kalkınma Bakanlığı ile Kırgızistan Milli Kızılay Derneği iş birliğinde COVID-19 salgınından olumsuz etkilenen Çüy ilindeki yaşlı, engelli ve zor şartlarda yaşayan ihtiyaç sahibi ailelere gıda paketi, kişisel koruma ekipmanı ve hijyen malzemesi sağladı.

TİKA, Kırgızistan’da ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmak üzere Kırgızistan Kızılay Derneği’ne 400 adet gıda paketi, 1000 adet koruyucu maske, 1000 adet koruyucu eldiven, 100 adet koruyucu tulum, 100 adet koruyucu gözlük ve 430 antiseptik teslim etti. Yardım paketleri ve malzemeler Çalışma ve Sosyal Kalkınma Bakanlığı ile Kırgızistan Kızılay’ı iş birliğinde ihtiyaç sahiplerinin adreslerine teslim edilmeye başlandı.

Kırgızistan Kızılay ofisinde düzenlenen teslim organizasyonunda konuşan TİKA Bişkek Program Ofisi Koordinatörü Ali Muslu, Türkiye’nin Kırgızistan’a olan yardımlarının devam edeceğini, Kırgız-Türk Devlet Dostluk Hastanesinin bir bölümünün küresel salgınla mücadele için Kırgız Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığına devredilmesi sürecinin devam ettiğini de belirtti.

Kırgızistan Kızılay’ı Başkanı Cengiz Cakıpov da “Türkiye Cumhuriyeti devletine, TİKA’ya, Kırgızistan Kızılay’ı ve ihtiyaç sahibi 400 aile adına verilen destekten ötürü çok teşekkür ederim” dedi.

TİKA, Kırgızistan Kızılay’ı ile daha önce de engelli vatandaşlara yönelik tekerlekli sandalye temini ve ihtiyaç sahibi ailelere gıda paketi dağıtmıştı.

“Bu zor zamanlarda dost ve kardeş ülkelerin Kırgız halkını hatırlaması ve destek olması unutulmayacak bir davranıştır”

TİKA, aynı proje kapsamında Çalışma ve Sosyal Kalkınma Bakanlığı işbirliğinde ihtiyaç sahibi 100 aileye de gıda paketi ve Bakanlık çalışanlarına dağıtılmak üzere kişisel korunma ekipmanı ve hijyen malzemeleri teslim etti. Yardım malzemeleri, Kırgızistan Çalışma ve Sosyal Kalkınma Bakanı Sayın Ulukbek Koçkorov’un katılımıyla düzenlenen programla teslim edildi. Yardımlardan dolayı Türk halkına teşekkürlerini ileten Bakan Koçkorov, “Bu zor zamanlarda dost ve kardeş ülkelerin Kırgız halkını hatırlaması ve destek olması unutulmayacak bir davranıştır” dedi.

TİKA ayrıca yakın zamanda inşasını ve tıbbi cihaz donanımını tamamladığı Bişkek Kırgız-Türk Dostluk hastanesini COVID-19 pandemisiyle mücadele kapsamında Kırgız Sağlık Bakanlığına teslim etmek üzere çalışmalarını sürdürüyor. Bununla birlikte sağlık çalışanlarının koronavirüsten korunabilmeleri için kişisel korunma ekipmanı ve hijyen malzemeleri de teslim edilecek.

Proje kapsamında ayrıca Kırgızistan Kızılay’ı ve Kırgızistan Çalışma ve Sosyal Kalkınma Bakanlığı ve Kırgızistan Sağlık Bakanlığı iş birliğinde ihtiyaç sahiplerine dağıtılmak üzere 500 adet gıda paketi yanında 4500 adet koruyucu maske, 4500 adet koruyucu eldiven, 500 adet koruyucu tulum, 500 adet koruyucu gözlük ve 1000 adet antiseptik dağıtılacak.

Sonraki Haber

TİKA'dan Bosna Hersek'teki Maske Üretim Projesine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele kapsamında, Bosna Hersek'te başlatılan maske üretim projesine destek verdi. TİKA tarafından Medica Zenica Derneği ve Nuraj Kooperatifi işbirliğinde başlatılan proje kapsamında ilk...