Haberler

10 Temmuz 2017

Kırgızistan’da 55 Kreşe Okul Malzemesi Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Kırgızistan’da Otunbayeva Vakfı tarafından yürütülen Yayla Kreşleri Projesi kapsamında 55 kreşe okul malzemesi, eğitim materyalleri desteğinde bulunuldu.

Kırgızistan’ın eski Cumhurbaşkanı Roza Otunbayeva tarafından kurulan Otunbayeva Vakfı, yaz aylarını aileleri ile birlikte yüksek rakımlı yaylalarda geçirmek zorunda olan çocukların, eğitimlerine devam edebilmeleri amacıyla "Yayla Kreşleri" adlı bir proje yürütüyor.

Eğitmenlerin yanı sıra çeşitli alanlardaki ünlü sporcuların ve sanatçıların gönüllü olarak düzenledikleri atölye çalışmaları ile katkıda bulunduğu projede, çocukların yanı sıra veliler için “Çocuk Psikolojisi” ve “Aile Yönetimi”  kursları veriliyor.

Eğitimde fırsat eşitliliğinin sağlanmasının, sürdürülebilir kalkınmanın yakalanması ve toplumdaki gelir adaletsizliğinin asgari düzeye çekilmesi konusunda en önemli basamaklardan biri olduğu gerçeğinden yola çıkarak, TİKA tarafından proje gerçekleştirildi. Desteklenen proje kapsamında açılan kreşlerden 55’ine okul malzemesi, eğitim materyalleri desteğinde bulunuldu.

TİKA tarafından gerçekleştirilen projeyle 3-12 yaş aralığındaki yaklaşık 1400 çocuğun eğitimine katkı sağlandı. Geçtiğimiz yıl da TİKA desteğiyle gerçekleştirilen projeden günümüze kadar 3000’e yakın çocuk ve ebeveyn faydalandı.  

Sonraki Haber

Fildişi Sahili’nde Kadın Eğitim ve Meslek Edindirme Enstitüsü Merkezi Hizmete Açıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından yenilenen Fildişi Sahili Kadın, Çocuk Esirgeme ve Dayanışma Bakanlığına bağlı Kadın Eğitim ve Meslek Edindirme Enstitüsünün (IFEF) Port Bouet'deki Merkezi hizmete açıldı. Açılış törenine Dışişleri Bakanı Mevlüt...