Haberler

29 Aralık 2014

Kiev'de Çocuk Klinik Hastanesi'ne Tıbbi Ekipman Desteği

Kiev Şehri Şevçenko, Golosiivo ve Obolon Semtlerinde yaşayan 3 binden fazla çocuğa hizmet veren 8 Numaralı Çocuk Klinik Hastanesi’ne Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından tıbbi ekipman desteğinde bulunuldu.

TİKA, Ukrayna’da gerçekleştirdiği projelere bir yenisini daha ekledi. Bu kapsamda Kiev Şehri Şevçenko, Golosiivo ve Obolon Semtlerinde yaşayan 3 binden fazla çocuğa hizmet veren 8 Numaralı Çocuk Klinik Hastanesi’ne Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından tıbbi ekipman desteğinde bulunuldu. Temin edilen cihaz düzenlenen törenle yetkililere teslim edildi.
Törene TİKA Ukrayna Koordinatörü Hacı Bayram Bolat, 8 Numaralı Çocuk Klinik Hastanesi Başhekimi Volodımır Dembıtskıy, Başhekim Yarımcıları ve hastane personeli katıldı.

Doktorların kutsal bir görev ifa ettiklerini kaydeden TİKA Ukrayna Koordinatörü Bolat, sağlıklı ve refah içinde bir toplum inşa etmenin en önemli unsurunun sağlık sektörü olduğundan bahisle, gelişmiş ülkelerde sağlık alanına özel önem atfedildiğini ifade etti. Sağlık başta olmak üzere farklı alanlarda TİKA’nın Ukrayna’ya yönelik olarak gerçekleştirdiği projeler hakkında tanıtıcı bir konuşmadan sonra TİKA Ukrayna Koordinatörü Bolat, modern donanım sayesinde kaliteli tanı hizmetinin sağlanması ve böylece çocuk sağlığının korunmasına katkıda bulunulacağına yönelik ümidini dile getirdi.

8 Numaralı Çocuk Klinik Hastanesi Başhekimi Dembıtskıy, büyük zorluklarla karşı karşıya kalan Ukrayna’ya TİKA tarafından yapılan yardımlardan ötürü hayranlığını dile getirerek, hastanenin kısıtlı bütçe imkânları ile bu süre kadar böyle işlevsel ve modern bir cihazın temin edilemediğini belirtti. Yeni bir ultrason cihazına kavuşulmasından dolayı duyduğu memnuniyeti paylaşan 8 Numaralı Çocuk Klinik Hastanesi Başhekimi Dembıtskıy, TİKA ve Türkiye Cumhuriyeti halkına minnettarlığını dile getirdi. 8 Numaralı Çocuk Klinik Hastanesi Başhekimi Dembıtskıy ayrıca, Kırım’ı terk etmeye mecbur kalan başta çocuklar olmak üzere Kırım Tatar göçmenlere karşılıksız yardım sağlanmasına hazır olduklarını ifade etti.

8 Numaralı Çocuk Klinik Hastanesi 1910 yılında kurulmuş olup, Kiev Belediye Şurası İcra Komitesinin kararı ile 1 Nisan 1953 tarihinde Çocuk Klinik Hastanesi statüsüne kavuştu. 1975 yılından beri 120 kişilik kapasitesiyle faaliyet gösteren söz konusu hastanede tedavi gören hastalar arasında engelli, yetim ve düşük gelir seviyeli ailelerden gelen çocuklar yer alıyor.

2004 yılında imalat edilen Ulusal Tıp Üniversitesi Pediatri Bölümüne ait ultrason cihazını kiralamaya mecbur kalan 8 Numaralı Çocuk Klinik Hastanesi TİKA desteğiyle nihayet modern bir ultrason cihazına kavuştu. Konveksiyonlu prob sayesinde söz konusu ultrason cihazı tam kapasite ile çalışacak. Ayrıca yüksek kaliteli monitör ve prob sayesinde anatomik yapıların daha net görüntüsü alınabilecek ve böylece tanıda hata sayısı azaltılmış olacak. E-CUBE 7 ultrason cihazının diğer avantajları arasında hastaların veri tabanının oluşturulması ve sonuçların USB flaş sürücülerine kaydedilmesi de yer alıyor.

Sonraki Haber

TİKA'dan Karadağ Milli Eğitim Bakanlığına Teknolojik Eğitim Ekipmanı Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ile Karadağ Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ortak olarak gerçekleştirilen modern eğitimin yaygınlaştırılması projesi kapsamında, akıllı tahta, bilgisayar ve internet erişim cihazlarından oluşan teknolojik eğitim ekipmanları, düzenlenen törenle yetkililere teslim...