Haberler

24 Haziran 2021

Kerkük'teki Türk Şehitliği TİKA Tarafından Yenileniyor

Irak'ın Kerkük kentinde onlarca Osmanlı komutanı, subay ve askerinin yattığı Türk Şehitliği, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından onarılıyor.

TİKA Bağdat Koordinatörü Mustafa Yazıcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tarihi Kerkük Kalesi'nde bulunan Türk Şehitliği'nin uzun yıllardır onarıma ihtiyacı olduğunu belirtti. Yazıcı, tarihi miras niteliğindeki şehitlikte yenileme çalışmalarının başlatıldığını ve onarımı yaklaşık 4 ayda tamamlamayı planladıklarını aktardı.

Yazıcı, bu süreçte şehitlikle aynı avluyu paylaşan Danyal Peygamber'in makamının da onarılacağını kaydetti. Her iki mekanın yenilenmesi için TİKA olarak geçen yıl çalışma başlattıklarını ifade eden Yazıcı, proje kapsamında; çevre duvarları ile müştemilat yapılarının tadilat ve yenilenmesi, mezar taşları ve şehitlik zeminin onarım ve yenilemesi, Danyal Nebi Türbesinin hasar gören kubbelerinin aslına uygun olarak “Kerbela Taşı” ile yeniden kaplanması, türbe iç ve dış duvarlarının tadilat ve onarımı,  aydınlatma sistemlerinin kurulumu ve çevre düzenlemesinin gerçekleştirileceğini söyledi.

Uzun süredir herhangi bir onarım veya restorasyon çalışması yapılmayan Türk Şehitliği TİKA’nın yenileme projesiyle ihya edilecek.

Sonraki Haber

TİKA’dan Tacikistan’da Türkçe Eğitimine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından kurulan Türkçe Eğitim Merkezi ve Lingafon Sınıfı, “Dostluk Akşamı” adıyla düzenlenen program ile açıldı. Tacikistan Kamu Yönetimi Akademisi işbirliğinde düzenlenen açılışa, Türkiye Cumhuriyeti Duşanbe Büyükelçisi Emre Zeki...