Haberler

18 Nisan 2016

Kenyalı Medya Heyetinden Ziyaret

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından düzenlenen program çerçevesinde Türkiye’ye gelen 12 kişilik Kenyalı medya çalışanı, Anadolu Ajansı’nı (AA) ziyaret etti.

Kenya medya kuruluşlarının temsilcilerinden oluşan heyet, AA’yı ziyaret etti. 

TİKA tarafından düzenlenen program çerçevesinde Kenya'dan gelen medya mensupları, AA'nın faaliyetleri, yayın dilleri ve hedefleri hakkında bilgi aldı.

Heyeti ağırlayan AA Afrika Haberleri Editörü İbrahim Tığlı, AA'nın yayın dilleri hakkında heyete bilgi verdi. AA'nın faaliyetleri hakkındaki sunumu izleyen heyet, Tığlı'nın AA'nın tarihi hakkındaki açıklamalarını dinledi.

Tığlı, AA'nın kuruluşu itibarıyla Türkiye Cumhuriyeti ile özdeş olduğunu ve dünyada kurulan en eski belli başlı büyük ajanslardan biri olduğunu söyledi.

AA'nın sadece yerel veya ulusal düzeyde değil, küresel çapta bir ajans olduğunu vurgulayan Tığlı, AA'nın küresel yapılanmasının halen devam ettiğini de aktardı. 

Tığlı, AA'nın Haber Akademisi çalışmaları hakkında da bilgi vererek, AA savaş muhabirliği eğitimine kurum çalışanlarının yanı sıra ulusal ve uluslararası medya kuruluşlarında görev yapan muhabir, foto muhabiri ve kameramanların da katılabildiğini ifade etti.

Kenya'nın Afrika'nın en önemli ülkelerinden biri olduğunu ve Doğu Afrika'nın kalbini oluşturduğunu dile getiren Tığlı, 2017'de Kenya ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde ofis açmayı planladıklarını belirtti.

Tığlı, AA vasıtasıyla Türkiye'yi Afrika'ya, Afrika'yı da Türkiye'ye taşıyacaklarını söyleyerek, sözlerini "Biz Afrika’yı seviyor ve Afrikalıları çok önemsiyoruz." diyerek tamamladı.

Kenya basın heyeti daha sonra AA'nın haber birimlerini gezerek kurumun işleyişi hakkında bilgi aldı.

Afrika'nın farklı ülkelerinde bu yıl yeni ofisler açmayı planlayan AA, Afrika haberlerinde yeni bir haber dili oluşturmayı hedefliyor. Bu haber dili Afrika'daki gelişmeleri objektif şekilde haberleştirmeyi hedeflerken, Afrika'nın artı değerlerini de göstermeyi amaçlıyor.

 

Kaynak: AA

Sonraki Haber

Sırbistan’da Belgrad Üniversitesi Filoloji Fakültesi Teknik Donanım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Belgrad Üniversitesi Filoloji Fakültesi ile Türk Dili ve Edebiyatı Çalışma Grubu’na teknik donanım desteğinde bulunuldu. TİKA, Sırbistan üniversiteleri ile işbirliği projelerine devam ediyor. Sırbistan’ın en köklü eğitim...