Haberler

29 Haziran 2017

Kenya Dışişleri Bakanlığı’na Ekipman Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Kenya idari makamlarının altyapılarının iyileştirilmesine yönelik yürüttüğü projeler kapsamında Kenya Dışişleri Bakanlığı bilgi işlem birimine ekipman desteğinde bulundu.

TİKA, Kenya’da gerçekleştirdiği projelere yenilerini eklemeye devam ediyor. Bu kapsamda TİKA Kenya idari makamlarının altyapılarının iyileştirilmesine yönelik yürüttüğü projeler kapsamında Kenya Dışişleri Bakanlığı bilgi işlem birimine ekipman desteğinde bulundu.

TİKA tarafından gerçekleştirilen projenin teslim törenine, Türkiye Nairobi Büyükelçisi Deniz Eke, Kenya Dışişleri Bakanı Amina Mohamed, TİKA Nairobi Koordinatör Yardımcısı Ahmet Emre Güç ve diğer yetkililer katıldı.

Teslim töreninde konuşan Kenya Dışişleri Bakanı Amina Mohamed, iki ülke arasındaki ilişkinin geliştiğini kaydederek, Türk Hükümeti'ne sürekli destek ve işbirliği için teşekkür etti. Dışişleri Bakanı Amina Mohamed, 2014 yılında Cumhurbaşkanı Uhuru Kenyatta'nın Türkiye’yi ziyaret ettiğini, 2016 yılında ise Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Kenya'ya iade-i ziyarette bulunduğunu belirterek, bu üst düzey ziyaretlerin iki ülke arasındaki samimi ilişkinin bir işareti olduğunu belirtti.

Dışişleri Bakanı Amina Mohamed, Türk Hükümeti tarafından tarım ve sağlık sektörlerinde desteğin çok büyük olduğunu vurguladı. Türkiye Nairobi Büyükelçisi Deniz Eke ise, Türkiye Cumhuriyeti’nin Kenya halkının refahını artırmak için Kenya'yı desteklemeye ve işbirliğini sürdürmeye kararlı olduğunu ifade etti.

Bağışlanan ekipmanların Kenya Kenya Dışişleri Bakanlığı bilgi işlem biriminin kapasitesini oldukça artıracak düzeyde olduğu gözlemlendi. Tören ekipmanların Kenya tarafına teslim edilmesi ile sona erdi.

Sonraki Haber

TİKA’dan Bolivya’ya Kırsal Kalkınma Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, Bolivya’nın Kuzey Altiplano bölgesinde hayatlarını sürdüren Quechua ve Aymara yerlileri başta olmak üzere geçimlerini kinoa üreticiliği ile sağlayan bölge halkına hafif tane ayırma makinesi desteğinde bulunuldu. TİKA,...