Haberler

28 Mart 2022

Kenya’da Avokado ve Muz Üretimine TİKA Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kenya’nın Muranga Eyaletinde yoksullukla mücadele, kurumların güçlendirilmesi ve bölge tarımına katkı sağlamak amacıyla 25.000 adet avokado ve muz fidesi dağıttı.

TİKA, 1 milyondan fazla nüfusun yaşadığı ve tarımın bölge halkı geçiminde büyük önem taşıdığı Kenya’nın Muranga bölgesinde “Muz ve Avokado Üretiminin Desteklenmesi Yoluyla Yoksulluk Kaynaklı Hastalık ve Sorunlarla Mücadele Projesi” kapsamında 10 okul, 10 sağlık ocağı ile engelli, genç ve kadınlardan oluşan toplam 1.500 kişilik gruplara avokado ve muz fidesi dağıttı. Proje kapsamında Ahadi Kenya Derneği işbirliğinde, 10.000 muz ve 15.000 avokado olmak üzere toplam 25.000 fide teslimi yapıldı.

Proje ile bölge halkının avokado ve muz üretiminin arttırılması, gelir kaynaklarının çeşitlendirilmesi ve sağlıklı beslenmeye katkı sunulması hedefleniyor. Projenin aynı zamanda yoksulluk kaynaklı hastalık ve sorunlarla mücadelede önemli rol oynaması bekleniyor.

Fidelerin dağıtım törenine, T.C. Nairobi Büyükelçisi Ahmet Cemil Miroğlu, Kenya Ulusal Meclisi Sağlık Komisyonu Başkanı Sabine Chege, Kenya Savunma Bakanı’nın eşi ve HRI Kenya Direktörü Lucy Wamalwa, Ahadi Kenya Derneği sorumlusu Stanley Kamau ve TİKA Koordinatörü Eyüp Yavuz Ümütlü katıldı.

Açılışta söz alan Ida Odinga, Tarımın Kenya ekonomisi ve hükümeti için stratejik önemini vurgulayarak projede emeği geçenlere teşekkür etti.

Büyükelçi Ahmet Cemil Miroğlu ise konuşmasında, Kenya ve Türkiye arasındaki güçlü kalkınma iş birliğinden memnuniyet duyduğunu ve bu alandaki çalışmaların artması temennisinde bulundu.

Törende, sürdürülebilir, etkin ve verimli projelerin önemine dikkat çeken TİKA Nairobi Koordinatörü Eyüp Yavuz Ümütlü ise, projenin gelir elde etmek için araçlar sağlayarak dezavantajlı kişi ve gruplar için geçim kaynağı oluşturmayı, sağlıklı beslenmeyi teşvik ederek yetersiz beslenme kaynaklı sorunların önüne geçmeyi, çevre dostu bir yaklaşımın sağlanması ve değer zinciri optimizasyonu yoluyla ekonomik dönüşümün yaratılmasıyla pazar imkanlarına erişimin sağlanmasının amaçlandığını ifade etti. Ümütlü, proje paydaşı Ahadi Kenya olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür etti.

Sonraki Haber

TİKA’nın Desteği İle Düzenlenen “Yeni Medya Habercilik Eğitimi” Bosna Hersek’te Gerçekleştirildi

Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT)’nin ortaklaşa düzenlediği ve birçok ülkeden medya çalışanının katıldığı “Yeni Medya Habercilik Temel Seviye Eğitimi” başarıyla tamamlandı. Beş gün...