Haberler

17 Aralık 2013

Kazakistanlı Engellilere Yardım

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Kazakistan’da faaliyet gösteren Semey Fiziksel Engelliler Derneği’ne servis aracı desteğinde bulunuldu.

Kazakistan’ın doğusunda bulunan Semey şehri yakınlarında Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği zamanında 1949-1989 yılları arasında gerçekleştirilen nükleer denemeler kanser ve sakat doğum vakalarının gerçekleşmesine neden oldu. 2000’den fazla üyesi bulunan Semey Engelliler Derneği de bu kapsamda Semey vilayetinde engelli vatandaşlara hizmet veriyor.

Semey Engelliler Derneği ve Semey Valiliği işbirliğinde gerçekleştirilen projeyle, engellilerin sosyal hayata katılımını kolaylaştırmak ve zaruri iş ve eylemlerini halletmelerine yardımcı olmak maksadıyla ücretsiz servis hizmeti verildi. Ancak sadece iki servis aracı bulunduğu için ayda maksimum 4 kez bu hizmetten faydalanılıyordu.

Bu kapsamda söz konusu hizmeti yaygınlaştırmak amacıyla TİKA tarafından Semey Engelliler Derneği’ne servis aracı desteğinde bulunuldu. TİKA tarafından temin edilen araç düzenlenen törenle yetkililere teslim edildi. Törene TİKA Başkan Yardımcısı Mehmet Süreyya Er, TİKA Orta Asya ve Kafkaslar Dairesi Başkanı Dr. Ali Özgün Öztürk, TİKA Kazakistan Koordinatörü Evren Rutbil, TİKA yetkilileri ve Semey Engelliler Derneği yetkilileri katıldı.

Semey Engelliler Derneği yetkilileri törende yaptıkları konuşmalarda desteklerinden dolayı TİKA’ya teşekkürlerini ilettiler. Yetkililer, TİKA ile söz konusu işbirliklerinin artarak devam etmesi temennilerinde bulundular.

Sonraki Haber

Karadağ Emniyet Müdürlüğü'ne Teknik Ekipman Desteği

Karadağ’daki trafik kazalarının azaltılması ve seyahat güvenliğinin sağlanması çalışmalarına destek verilmesi amacıyla Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından temin edilen 4 adet son teknoloji lazer sistemli radar cihazı, Karadağ Emniyet Müdürlüğü’ne teslim edildi. TİKA,...