Haberler

27 Kasım 2013

Kazakistan'da Nöropsikiyatrik Tıbbi Sosyal Kurumu'na Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Batı Kazakistan Vilayeti’ne bağlı Zelenovski İlçesi’nin Kuşum kasabasında bulunan Kuşum Nöropsikiyatrik Tıbbi-Sosyal Kurumu’nun tadilatı tamamlanarak malzeme desteğinde bulunuldu.

Batı Kazakistan Vilayeti’ne bağlı Zelenovski İlçesi’nin Kuşum kasabasında bulunan Kuşum Nöropsikiyatrik Tıbbi-Sosyal Kurumu, 1949 yılından bu yana faaliyet gösteriyor. Söz konusu kurumda, farklı derecelerde zihinsel engeli bulunan ve bir kısmı fiziksel olarak da engelli olan 1-18 yaş arasındaki 101 çocuğa yatılı olarak hizmet veriliyor. Çocukların hem tedavisi hem de eğitimi profesyonel sağlık personeli ve pedagoglar tarafından sağlanıyor. Kuşum Nöropsikiyatrik Tıbbi Sosyal Kurumu, Batı Kazakistan Vilayeti’nde bu nitelikte hizmet sunan tek kurum olma özelliğini taşıyor.

TİKA tarafından yapılan tadilat ile uzun yıllar boyu onarım görmeyen kurum binasının bütün pencereleri değiştirilerek ve bütün odalardaki halılar yenilenerek çocukların eğitimi için daha modern ve ferah bir ortam sağlandı. Söz konusu projenin açılışı düzenlenen törenle gerçekleştirildi. Törene, Zelenovski İlçesi Kaymakamı Karim Jakupov, TİKA Kazakistan Program Koordinasyon Ofisi Koordinatörü Evren Rutbil ve Kuşum Nöropsikiyatrik Tıbbi-Sosyal Kurumu yetkilileri katıldı.

Zelenovski İlçesi Kaymakamı Jakupov, törende yaptığı konuşmada, “Türk kardeşlerimizi aramızda görmekten mutluluk duyuyoruz” dedi. Verilen destekten duyduğu memnuniyeti dile getiren Zelenovski İlçesi Kaymakamı Jakupov, “Verdiğiniz destek sayesinde engelli çocuklarımız daha aydınlık bir ortamda eğitim ve tedavi görecek. Bu projenin, başka konularda da Türkiye ile işbirliği başlatmamıza bir vesile olmasını ümit ediyorum” diye konuştu. Tören, çocuklar tarafından yapılan gösterilerle sona erdi.

Sonraki Haber

Bilge Tonyukuk Karayolu Protokolü İmzalandı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından yapılacak olan Bilge Tonyukuk Karayolunun protokolü Moğolistan’ın Başkenti Ulanbator’da imzalandı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda TİKA tarafından yapılacak olan Bilge Tonyukuk...