Haberler

28 Nisan 2014

Kazakistan Mesleki ve Teknik Eğitimde Eğiticilerin Eğitimi Tamamlandı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğinde 2012 yılından bu yana Kazakistan’a yönelik düzenlenen Mesleki ve Teknik Eğitimde Eğiticilerin Eğitimi programı tamamlandı.

TİKA ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğinde düzenlenen geçtiğimiz iki yıl boyunca toplam 182 Kazak öğretmen ve yöneticinin katıldığı Mesleki ve Teknik Eğitimde Eğiticilerin Eğitimi programı Kazakistan tarafından büyük ilgi görmüştü. Bu kapsamda Kazakistan tarafı söz konusu programın devamı konusunda isteklerini dile getirmişlerdi. Bu çerçevede 2014 yılında da uygulanması düşünülen programa Kazakistan’dan beş ayrı branştan (araba tamirciliği, aşçılık, tekstil, okul öncesi eğitim ve ilkokul öğretmenliği) 58 öğretmen ve 2 yönetici olmak üzere toplam 60 kişinin katıldı. Bu kapsamda İstanbul’da Milli Eğitim Bakanlığına bağlı 5 ayrı meslek lisesinde söz konusu program gerçekleştirildi.

İki yıldır gerçekleştirilen programdan kazanılan tecrübelerin Kazakistan’daki nasıl uygulandığını incelemek amacıyla 2014 Şubat ayında Milli Eğitim Bakanlığından 14 kişilik bir öğretmen ve idareci heyeti Astana ve Almatı’ya çalışma ziyaretlerinde bulunmuşlardı. Türkiye’deki programlara katılan okulların incelendiği ziyaret neticesinde, iki yıldır Türkiye’de verilen eğitimde gösterilen uygulamaların çok büyük oranda hayata geçirildiği gözlemlendi. İnceleme gezisine katılan idareci ve öğretmenler Kazakistan tarafının söz konusu programa gösterilen ilgiden ve kararlı bir biçimde bağlı kalınmasından duydukları memnuniyeti dile getirmişlerdi.

Zeytinburnu Polis Kongre ve Eğitim Merkezi’ndeki açılış töreniyle başlayan bu yılki programda İstanbul’da Etiler Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi, Güngören Polis Amca Okulu, Ellinci Yıl Ahmet Merter İlkokulu, Şişli Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi ile Zeytinburnu Şehit Büyükelçi Galip Balkan Teknik Lisesinde gerçekleşen eğitim programları ile gerçekleştirildi.

Söz konusu okullarda eğitimlerini tamamlayan katılımcılara düzenlene törenle sertifikaları verildi. Sertifika töreninde söz konusu işbirliğinden duydukları memnuniyetleri dile getiren Kazak heyetin Başkanı ve Kazakistan Milli Eğitim Bakanlığı Temsilcisi Bekzade Mukhanavo, Mesleki ve Teknik Eğitimde Eğiticilerin Eğitimi Programının önümüzdeki yıllarda da devam etmesi temennisinde bulundu.

TİKA Başkan Yardımcısı Mehmet Süreyya Er ise törende yaptığı açıklamada Kazakistan ile bu alanda yapılan işbirliğinin ve duyulan memnuniyetin Türkiye ve TİKA adına kıvanç verdiğini belirterek, programın devamı konusunda gerek TİKA’nın, gerekse Milli Eğitim Bakanlığı’nın her türlü desteğe hazır olduğunu kaydetti.

Kazakistan’da Mesleki ve Teknik Eğitimde Eğiticilerin Eğitimi Programı TİKA’nın özellikle Orta Asya ülkelerine yönelik sürdürdüğü ve teknik kapasiteyi geliştirmeyi amaçlayan çalışmalar arasında en başarılılarından birisi olma özelliğini taşıyor.

Sonraki Haber

Bosna Hersekli Çocukların Engelsiz Çocuk Bayramı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü işbirliğinde 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında Türkiye-Bosna Hersek Arasında İşbirliği ve Uluslararası Engelsiz Çocuk...