Haberler

09 Temmuz 2016

Kazakistan’da 3 Köy Okuluna Eğitim Alanında Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, Batı Kazakistan’ın Mangistau Eyaletinde yer alan Şetpe, Tuşıkuduk, Şebir köylerindeki okullara Lingofon, kimya ve teknoloji sınıfı kuruldu. 

Kazakistan’da eğitim alanında önemli projelere imza atan TİKA, faaliyetlerine yenilerini eklemeye devam ediyor. Bu kapsamda TİKA tarafından Batı Kazakistan’ın Mangistau Eyaletinde yer alan Şetpe, Tuşıkuduk, Şebir köylerindeki okullara Lingofon, kimya ve teknoloji sınıfı kuruldu. TİKA tarafından, Şetpe Köyü’nde bulunan N. Jubayev Okulu’na erkek öğreniciler için teknoloji sınıfı kurularak, Tuşıkuduk Köyü’nde bulunan S. Jangabılov Okulu’nun kimya sınıfları yeniledi. Şebir Köyü’nde ise Karatöbe Okuluna Lingofon sınıfı kuruldu.

Bu kapsamda TİKA söz konusu sınıfların açılış törenin konuşan İlçe Milli Eğitim Müdürü Svetlana Kaliyeva, N.Jubayev okulunun 80 yıllık tarihi olduğunu ve erkek teknoloji sınıfının yaklaşık 30 yıldır yenilenmediğini belirtti. Ayrıca, yenilenen kimya sınıfının da günümüz en iyi koşullarına göre donatıldığını ifade eden Kaliyeva, kimya dersini seçen dört öğrencinin tam burslu üniversiteyi kazandığını ve bu başarıda TİKA’nın katkısının büyük olduğunu söyledi.

Mangistau Eyaleti Vali Yardımcısı Yerbolat Mahmutov ise daha önce Karatöbe okulunda lingofon sınıfının bulunmadığı belirterek 2017 yılında Kazakistan’ın tüm okullarında uygulanmaya başlanacak olan üç dilli eğitim sistemine yönelik altyapının hazırlanması konusunda vermiş olduğu desteklerden dolayı Türkiye ve TİKA’ya teşekkürlerini iletti.

Sonraki Haber

Moldova’da Anne ve Çocuk Sağlığı Enstitüsü Rehabilitasyon Bloğu TİKA Desteği ile Yenileniyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından gerçekleştirilen Kişinev Anne ve Çocuk Sağlığı Enstitüsü Rehabilitasyon Bloğu’nun Tadilatı Projesi, Moldova Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Ruxanda Glavan’ın da katılımıyla düzenlenen resmi törende kamuoyuna tanıtıldı. Kişinev Anne ve...