Haberler

22 Ekim 2014

Katar Educatıon Above All Vakfı ile Mutabakat Zaptı İmzalandı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ve Katar “Education Above All – EAA” (Herşeyden Önce Eğitim) Vakfı “Educate A Child – EAC” (Bir Çocuk Okut) Programı arasında, temel eğitim olanağından yoksun çocuklara eğitim imkanı sağlanması için işbirliği yapılmasına yönelik bir mutabakat zaptı imzalandı.

Mutabakat Zaptı, Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş ve Türkiye’yi ziyaret etmekte olan Şeyha Moza bint Nasser’in katılımıyla düzenlenen törende, TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam ve EAA/EAC Yöneticisi Marcio Barbosa tarafından Ankara’da imzalandı.

Mutabakat Zaptı, TİKA ve EAA işbirliğinde, ortak ülkelerde, temel eğitim olanağından yoksun çocuklara eğitim imkanı sağlanmasını hedefliyor. EAA, Katar Vakfı Başkanı Şeyha Moza bint Nasser tarafından 2012 yılında kuruldu. Merkezi Katar’ın başkenti Doha’da yer alan EAA, eğitim alanındaki faaliyetlerle, yoksulluk, çatışma ve afetlerden etkilenen ülke ve bölgelerde, özellikle çocukların eğitim ihtiyaçlarının karşılanmasına destek oluyor.

Eğitimin gelişim ve refaha ulaşmada kilit rol oynadığı temel prensibinden yola çıkan EAA, küresel, ulusal, bölgesel ve yerel ortaklarla eğitim hakkının korunması, eğitimde yenilikçi yaklaşımların uygulanması, uluslararası toplumun dikkatinin eğitim konusuna çekilmesi ve eğitimle ilgili sorunların çözülmesi için işbirliği yapıyor.

EAA çatısı altında, yoksulluk ve krizlerden etkilenen topluluklara yönelik eğitim fırsatları sunan Eğitim Hakkını Savunma Programı ( Defending the Right to Education- Al Fakhoora), Tehlike ve Çatışma Durumlarında Eğitimin Korunması Programı (Protecting Education in Insecurity and Conflict- PEIC) ve Bir Çocuk Okut Programı (Educate A Child- EAC) olmak üzere 3 program yürütülüyor.

“Educate A Child – EAC” (Bir Çocuk Okut) Programı, EAA bünyesinde, okul dışı çocuk sayısını önemli ölçüde düşürmek amacıyla başlatılan küresel bir girişim olma özelliğini taşıyor. 2015-2016 yılı itibariyle tüm çocukların ilköğrenim görmesini amaçlayan Milenyum Kalkınma Hedeflerinden ilham alan program, yoksulluk ve krizlerden etkilenen milyonlarca çocuğa ulaşmak için ortaklarıyla beraber çalışıyor.

EAC, 30’dan fazla ülkede, 44 proje yürütüyor. EAC, 2013-2014 döneminde, ortaklarıyla işbirliğinde, 2,5 milyon çocuğu eğitim sistemine dâhil etmeyi hedefliyor. Söz konusu vakıf 2015-2016 döneminde 10 milyon çocuğa ulaşmayı hedefliyor.

Sonraki Haber

TİKA'dan Moğolistan'a Helal Et Kesimi İçin Mezbahane

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Moğolistan’ın başkenti Ulanbator’da yaşayan Müslümanların helal et temin edebilmeleri için modern bir mezbahane tadilatı ve donanımı yapılarak hizmete açıldı. TİKA, Moğolistan’da gerçekleştirdiği önemli projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Bu...