Haberler

03 Mayıs 2014

Karadağ'da Iı. Uluslararası Balkan Tarihi Araştırmaları Sempozyumu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın katkılarıyla II. Uluslararası Balkan Tarihi Araştırmaları Sempozyumu’nun ikincisi Balkanlar’da Osmanlı Mirası ve Defter-i Hakani temasıyla Karadağ’da başladı.

TİKA birçok alanda gerçekleştirdiği projelerle Karadağ’da faaliyetlerine devam ediyor. Bu çerçevede İlki, 2013 yılı Nisan ayında Balıkesir’de gerçekleştirilen Uluslararası Balkan Tarihi Araştırmaları Sempozyumu’nun ikincisi, TİKA’nın katkılarıyla Balkanlar’da Osmanlı Mirası ve Defter-i Hakani temasıyla Karadağ’da başladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Balıkesir Üniversitesi, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, TİKA ve Yunus Emre Enstitüsü’nün ortak düzenlediği söz konusu sempozyumun açılışını Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce yaptı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Güllüce açılışta yaptığı konuşmada Osmanlı medeniyetinin izlerinin Balkanlar’da günümüzde de görüldüğünü belirterek, “O kadar Osmanlıdır ki Balkanlar, Anadolu buna sitem eder” diye konuştu. Çevre ve Şehircilik Bakanı Güllüce, bölgedeki söz konusu izlerin sadece fiziksel olmadığına işaret ederek, toleranslı bir hayat tarzı ile başkalarına bakışın da Osmanlı’dan kaldığını vurguladı.

Karadağ Kalkınma ve Turizm Bakanı Branimir Gvozdenoviç ise, sempozyumun iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da geliştirilmesine katkı sağladığını ifade etti. 1-4 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan sempozyum çerçevesinde, Osmanlı Devleti’nin Balkanlar’daki kültürel varlığının kayıt altına alındığı, devletin en önemli arşivi konumunda olan Defter-i Hakani’nin tanıtılması ve bilim adamlarının hizmetine sunulması hedefleniyor.

Sempozyum süresince yapılacak oturumlarda, tahrir defterleri, mülknameler, hududnameler, kanunnameler, nizamnameler gibi Osmanlı dönemi arşiv belgeleri bilim adamlarına tanıtılarak, Balkanlardaki Osmanlı mirası ile ilgili yapılacak çalışmalara destek olunması sağlanacak. Ayrıca, Sempozyum süresince Osmanlı Döneminde Balkanlardaki Sosyal Yapı, Balkan Dillerinde Osmanlı izleri ve Balkanlarda birlikte yaşama tecrübesi konularında da tebliğler sunulacak.

Konuşmaların ardından Çevre ve Şehircilik Bakanı Güllüce ve beraberindeki heyet, Osmanlı medeniyetinin hafızasını oluşturan arşivlerden oluşan serginin açılışını yaptı.

Sonraki Haber

Bosna Hersek'te Vakıf Arazileri TİKA Desteği ile Tarıma Açılıyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı, Bosna Hersek’in kuzeyinde bulunan verimli Semberiya Ovası üzerinde yer alan Biyelina ve Yanya’da vakıf arazilerinin tarıma açılmasına yönelik gerçekleştirilen projeye tarım makineleri desteğinde bulundu. TİKA, Bosna Hersek’te gerçekleştirdiği projelerle...