Haberler

07 Temmuz 2021

Karadağ Sosyal Altyapısına TİKA Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından donanım desteği verilen Plav İslam Birliği Rüştiyesi hizmete açıldı.

Karadağ’ın kuzeyinde bulunan Sancak Bölgesi’ndeki şehirlerde sosyal altyapının geliştirilmesine katkı sağlamaya devam eden TİKA, Plav şehrinde 1909 yılında 2. Sultan Abdülhamid tarafından yaptırılan Sultan Camii’nin yanında bulunan ve onarımı 2019 yılında İslam Kalkınma Bankası tarafından yapılan İslam Birliği Rüştiye binasına donanım desteği sağladı.

Destek sonrası gerçekleştirilen bina açılışına, Karadağ İslam Birliği Başkanı Rifat Feyziç, Plav Belediye Başkanı Nihad Canoviç, Plav Baş İmamı Şeko Şaboviç ve TİKA Podgoritsa Program Koordinatörü Abdurrahman Toprak katıldı.  

Nüfusun büyük çoğunluğu Müslüman Boşnak ve Arnavutlar'dan oluşan Plav'daki Rüştiyeye sağlanan destek sayesinde, İslam Birliğinin idari işlerinin yanı sıra kültürel, sosyal ve dini hizmetler ile konferans ve seminerlerin de düzenlenebileceği hale getirilerek, gerçekleştirilecek faaliyetlerin görünürlüğü, temsil standardı ve hizmet kapasitesi arttırıldı.

1924 yılına kadar okul olarak hizmet veren, sonrasında askeri depo, okul ek binası ve karakola çevrilen Rüştiye binası (Ortaokul), 1991’de Karadağ Hükümeti’nce İslam Birliği’ne iade edilmişti.

Sonraki Haber

Türkiye Kuzey Makedonya Dostluk Parkı Hizmete Açıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Kuzey Makedonya'nın güneydoğusundaki Radoviş kentinde inşa edilen Türkiye-Kuzey Makedonya Dostluk Parkı'nın açılışı yapıldı. Şehir merkezindeki Asliye Mahkemesi binasının arkasına inşa edilen çocuk parkı, "Toşko Kukutanov" adını taşıyacak....